Ekonomski forum Bosne i Hercegovine 2021.

Ekonomski forum Bosne i Hercegovine 2021.
Datum događaja
27
Apr

„Novo normalno“ i ciljevi održivog razvoja – pozicija i perspektiva Bosne i Hercegovine 

Peti Ekonomski forum Bosne i Hercegovine će biti održan online 27. aprila 2021. godine sa početkom u 11 sati. Glavni govornici (keynote speakers) Foruma 2021. su Garry Jacobs, predsjednik Svjetske akademije nauka i umjetnosti, i Ismail Serageldin, dopredsjedavajući Međunarodnog centra Nizami Ganjavi i nekadašnji dopredsjednik Svjetske banke. 

Program Ekonomskog foruma BiH 2021. je koncipiran u dvije panel-sesije:
1.    IN SEARCH FOR „NEW NORMAL“
2.    GREEN ECONOMY: FROM SDGs OVER GREEN EUROPE TO WESTERN BALKANS AND BOSNIA AND HERZEGOVINA

U prvom panelu zajedno sa Garryjem Jacobsom, predsjednikom Svjetske akademije nauka i umjetnosti, govorit će Phoebe Koundouri, predsjednica Evropskog udruženja ekonomista za zaštitu okoliša i resursa, Igor Lukšić, predsjednik Vlade Crne Gore u periodu 2010–2012, i prof. dr. Sabina Silajdžić, vanredna profesorica na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu. Moderator prve sesije je prof. dr. Zlatko Lagumdžija, redovni profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu.

O zelenoj ekonomiji i ciljevima održivog razvoja u Evropi, Zapadnom Balkanu i Bosni i Hercegovini će govoriti Ismail Serageldin, dopredsjedavajući Međunarodnog centra Nizami Ganjavi i nekadašnji dopredsjednik Svjetske banke, Jan Fischer, predsjednik Vlade Češke Republike u periodu 2009–2010, Belma Hadžiomerović, direktorica marketinga i korporativnih komunikacija i upravljanja održivošću Raiffeisen Bank d. d. za BiH, i Senad Salkić, izvršni direktor za kapitalne investicije JP Elektropriva BiH. Moderator druge sesije je prof. dr. Fikret Čaušević, redovni profesor Ekonomskog fakulteta u Sarajevu. 

Ekonomski forum Bosne i Hercegovine 2021. će otvoriti prof. dr. Jasmina Selimović, dekanesa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, Šefik Džaferović, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, i Johann Sattler, šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalni predstavnik Evropske unije u Bosni i Hercegovini. 

Fokus Foruma 2021. je na zelenoj ekonomiji kroz ciljeve održivog razvoja u Evropi i šta će biti ili već jeste „novo normalno“ u društvenom poretku nakon pandemije COVID-19. Pojam održivog razvoja dovodi se u vezu sa zaštitom životne sredine, planiranjem društvenog razvoja, ekološkim, ekonomskim i političkim pitanjima. Održivi razvoj spaja ujedno brigu za živi svijet na planeti Zemlji i za očuvanje kapaciteta prirodnih resursa sa društvenim i ekološkim izazovima koji stoje pred svakim društvom, državom i čovječanstvom kao cjelinom. Aktuelnosti pojma održivog razvoja naročito doprinose izazovi koji dolaze s ugroženošću životne sredine. Kroz 17 ciljeva jasno je opisan put kojim planeta treba ići u godinama koje su ispred nas. Zelena ekonomija je u posljednjih nekoliko godina promovirana kao velika promjena u razmišljanju i smatra se za jedno od mogućih uspješnih rješenja za poboljšanje ekonomskog rasta a istovremeno smanjenje potrošnje resursa i sprečavanje uništavanja ekosistema. 
Organizatori Ekonomskog foruma Bosne i Hercegovine su Ekonomski fakultet Univerziteta u Sarajevu i Ekonomski institut Sarajevo. Osnovna ideja Foruma je uspostavljanje jedinstvene platforme koja povezuje predstavnike poslovne zajednice, akademije i kreatore ekonomskih politika, a sa ciljem promocije poduzetničkih inicijativa i partnerstava, kultivacije javno-privatnog dijaloga i prezentacije naučnih i tehnoloških rješenja za promicanje održivog razvoja naše zemlje i regije. Organizacija Foruma za Ekonomski fakultet u Sarajevu predstavlja jednu od aktivnosti kojima nastoji dati doprinos društvenoj zajednici i podsticaj na pozitivne ekonomske promjene u našoj zemlji. 

Ovogodišnji, peti Ekonomski forum je organiziran u saradnji sa: Fondacijom društva zajedničkih vrijednosti (Foundation Shared Societies and Values – SSV), Međunarodnim centrom Nizami Ganjavi (Nizami Ganjavi International Center – NGIC) i Svjetskom akademijom nauka i umjetnosti (World Academy of Arts and Sciences – WAAS). 

Učešće na Ekonomskom forumu BiH 2021. je otvoreno bez plaćanja kotizacije, ali uz obaveznu prethodnu registraciju putem veb-stranice https://ekonomskiforum.efsa.unsa.ba.
 

 
Dodatak