Svečano otvorena međunarodna naučna konferencija „Pandemija Covid 19 - odgovor nauke na izazov stoljeća“

Svečano otvorena međunarodna naučna konferencija „Pandemija Covid 19 - odgovor nauke na izazov stoljeća“

Fakultet za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu 4. i 5. oktobra 2021. godine, u povodu 28. godišnjice postojanja Fakulteta, u okviru tradicionalnih, sada već 19. Dana kriminalističkih nauka, organizirao je međunarodnu naučnu konferenciju CFS 2021 (Crimen-Forensis-Securitas 2021) sa generalnom temom „Pandemija COVID-19 – odgovor nauke na izazov stoljeća“.

Svečano otvaranje konferencije upriličeno je u ponedjeljak 4. oktobra u prostorijama Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu.

U povodu otvaranja konferencije učesnicima su se obratili dekan Fakulteta prof. dr. Jasmin Ahić, rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, predsjednica Naučnog i programskog odbora Konferencije prof. dr. Lada Sadiković, te ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine prof. dr. Selmo Cikotić.

Dekan prof. dr. Jasmin Ahić je istakao da je prilagođavanje novonastalim situacijama prouzrokovanim pandemijom Covid 19  bilo i još uvijek je veoma zahtjevno kako u profesionalnom, akademskom, tako i u društvenim, te privatnom životu.

„Mi sa Fakulteta smo, u protekle gotovo dvije godine trajanja pandemije, uspješno usklađivali svoje aktivnosti kroz brojne izazove i brojne valove pandemije, koja nas je ugrozila, privremeno zaustavljala, zdravstveno i sigurnosno opterećivala, mijenjajući tako i naše redovne aktivnosti, rad, ali i društvenu interakciju sa našim studentima, partnerima, kolegicama i kolegama kako u Bosni i Hercegovini, regionu, ali i širom svijeta. Upravo iz tih razloga mogu slobodno ustvrditi da je ovogodišnje kombinovano hibridno izdanje naše tradicionalne međunarodne naučne konferencije naša svojevrsna akademska pobjeda nad pandemijom.

Rektor prof. dr. Rifat Škrijelj je izrazio uvjerenost da će eminentna imena iz oblasti sigurnosnih studija uspješno odgovoriti na postavljene ciljeve konferencije. „Upravo se pandemija Covid 19 pokazala kao pojava koja ima globalni obuhvat koja, uz zdravlje ljudi, ugrožava i cijeli niz drugih aspekata društvenog života i postaje prijetnja osobnoj, nacionalnoj i međunarodnoj sigurnosti. Više je nego očigledno da aktuelna pandemija zahtjeva ozbiljnu analizu činjenice da ona nije samo zdravstveni nego i sigurnosni problem globalnih razmjera i u odnosu na ovo vidim kljucni doprinos ove konferencije. Bez obzira na činjenicu da se danas o pandemiji sve vise govori i u naučnom kontekstu sigurnosnih studija, još uvijek nemamo sveobuhvatan i općeprihvaćen pristup sigurnosnih sistema ovom nesvakidašnjem izazovu“, istakao je rektor Škrijelj te izrazio nadu da će konferencija ukazati na potrebu da se sigurnosne studije moraju sve više posvećivati i zdravstvenim aspektima sigurnosti, te kao i želju da zaključci sa ove prestižne konferencije nađu što prije svoje mjesto u praksi za dobrobit svih nas.

Predsjednica Naučnog i programskog odbora Konferencije prof. dr. Lada Sadiković navela je da iako se na prvi pogled čini da se radi o zdravstvenom fenomenu koji primarno pripada medicinskim naukama, više je nego vidljivo da je neophodan angažman svih naučnih oblasti, pripadnika kako državnog tako i nevladinog sektora u odnosu na samu pandemiju ali i sve sporedne negativne efekte koje je kriza izazvala.

„Otvorila su se i mnoga pitanja koja još čekaju svoje odgovore, a sve više se iskazuje i potreba za novim svjetskim poretkom. Održavanje svake konferencije, a posebno ove u sadašnjem trenutku, izrazito je važno kako za državu BiH tako i za čitav region. U tom smislu, brojni će izlagači iz ugla društvenih, medicinskih, humanističkih i tehničkih nauka analizirati i sagledati veliki broj tema direktno vezanih za pandemiju virusa Covid 19, te dati svoje preporuke“, kazala je profesorica Sadiković.    

Ministar sigurnosti BiH prof. dr. Selmo Cikotić uputio je zahvalnost Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu na organizaciji konferencije i što na ovakav način tematiziraju jednu živu materiju i bave se jednom temom koja je sigurnosno vrlo relevantna. Također je naglasio da je kriza nešto što manifestira i vrlo zorno prikaže sve dobre i loše strane sistema, te da ono što iz ove krize možemo zaključiti jeste činjenica da su sigurnosni izazovi sve više međusobno uslovljeni i međusobno povezani, kao i da pojava jednog sigurnosnog izazova po pravilu znači pojačano prisustvo, pojačan negativni uticaj i pojačane destruktivne efekte drugih sigurnosnih izazova.

Dvodnevna međunarodna naučna konferencija organizovana je kao hibridna konferencija, primarno u online režimu izvedbe putem web portala www.cfs.ba.

Na ovaj način, iako u drugačijim uslovima, nastavlja se tradicija održavanja međunarodne naučne konferencije i povezivanje akademske zajednice, naučnika, istraživača, studenata, struke, te svih pojedinaca zainteresovanih za naučne oblasti koje se izučavaju i razvijaju na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu.

Svoje naučne radove za učešće u ovogodišnjoj konferenciji prijavili su
brojni autori iz Bosne i Hercegovine i inostranstva, a posebno ističemo da će pored članova akademske zajednice, te istraživača i naučnika iz naše zemlje, Hrvatske, Srbije, Sjeverne Makedonije, Poljske, Velike Britanije i drugih država, plenarna predavanja za sve učesnike održati prof. dr. Ivo Josipović (Pravni fakultet, Sveučilište u Zagrebu), prof. dr. Alemka Markotić (direktorica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević“, Zagreb), prof. dr. Ratko Duev (Filozofski fakultet, Univerzitet „Sv. Kiril i Metodij“, Skopje), te prof. dr. Zoran Keković (Fakultet bezbednosti, Univerzitet u Beogradu).

Pandemija Covid-19 postala je 'kriza bez presedana' te i dalje predstavlja jedan od najvećih izazova cijelom čovječanstvu. Izgubljeni ljudski životi te brojne druge negativne posljedice koje je pandemija do sada prouzrokovala, zahtijevaju urgentnu reakciju ne samo zdravstvenih, nego i svih drugih djelatnika, koji samo zajedničkim naporom mogu pružiti eventualni odgovor na krizu. Upravo iz tog razloga, očekujemo da Međunarodna naučna konferencija „Pandemija Covid-19 – odgovor nauke na izazov stoljeća“ pruži značajan doprinos, kako samom identificiranju, tako i sprečavanju negativnih posljedica krize koja još uvijek traje.

Svečano otvorena međunarodna naučna konferencija „Pandemija Covid 19 - odgovor nauke na izazov stoljeća“
Svečano otvorena međunarodna naučna konferencija „Pandemija Covid 19 - odgovor nauke na izazov stoljeća“
Svečano otvorena međunarodna naučna konferencija „Pandemija Covid 19 - odgovor nauke na izazov stoljeća“
Svečano otvorena međunarodna naučna konferencija „Pandemija Covid 19 - odgovor nauke na izazov stoljeća“
Svečano otvorena međunarodna naučna konferencija „Pandemija Covid 19 - odgovor nauke na izazov stoljeća“