Održano gostujuće predavanje prof. dr. sc. Nataše Hoić-Božić o temi „Iskustva s e-učenjem na Sveučilištu u Rijeci“
U četvrtak, 01. juna 2023. godine u prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu održano je gostujuće predavanje prof. dr. sc. Nataše Hoić-Božić, redovne profesorice Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija (FIDIT) Sveučilišta u Rijeci i voditeljice Laboratorije za primjenu informacijskih tehnologija u obrazovanju (EduLab).
Prorektorica za kvalitet Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Dušanka Bošković pozdravila je prisutne i predstavila današnju gošću i povod njenog gostovanja. Organizirana implementacija e-učenja na Sveučilištu u Rijeci (UNIRI), što je bila i jedna od vodećih tema ovog događaja, ima tradiciju dugu skoro već 20 godina. Prorektorica je ujedno informisala prisutne o aktivnostima na Univerzitetu u Sarajevu vezanim za e-učenje, o rezultatima nedavno završenog projekat DIGI.EDU, pokretanju platforme za online učenje DIGI.EDU (https://digiedu.unsa.ba/), kao i učešću u ERASMUS-EDU- 2022-CBHE-STRAND-1 projektu MAGNET - Managerial and Governance Enhancement through Teaching, i planiranom uključenju u BALKANETUP mrežu. Prorektorica je istakla da se nadamo da će se saradnja sa Sveučilištem u Rijeci u domenu e-obrazovanja nastaviti i kroz buduće zajedničke projekte.
Profesorica Hoić-Božić je na početku prisutne upoznala sa elementima kojima se pridaje posebna pažnja a u vezi su sa tehnološkim i pedagoško-didaktičkim aspektima smatrajući e-učenje kvalitativno novim obrazovanjem koji osiguravaju interaktivan ili dvosmjeran proces između nastavnika i studenta uz pomoć digitalnih tehnologija. Također, profesorica Hoić-Božić govorila je o studijskom programu FIDIT-a, te istakla između ostalih i doktorski studij Informatike te objasnila cjelokupan proces ovog studija.
Profesorica ističe da od samih početaka, tačnije 20 godina, nikada nije definirano e-učenje samo kao uvođenje IKT-a u obrazovanje, te pojašnjava „Mi smo uvijek naglašavali da je važno na koji način tehnologiju uvodimo, na koji način da postignemo kvalitativno bolje obrazovanje uz pomoć tehnologije“. Zaključila kako e-učenje treba da bude poticanje komunikacije između studenata i naučnika sa ciljem da se što uspješnije ostvare ishodi učenja uz pomoć tehnologije.
Predstavljena je i EduLab laboratorija čiji se članovi bave razvojem i unaprjeđenjem raznih oblika tehnologijom potpomognutog obrazovanja, što uključuje digitalne alate, edukativne platforme i aplikacije za obrazovanje, ali i savremene metode za unapređenje učenja i poučavanja. Tekući projekti EduLaba su UNIRI projekt Digitalne igre u kontekstu učenja, poučavanja i promicanja inkluzivnog obrazovanja i Erasmus+ projekt VirtualEdu.
Sudionici su saznali i nešto o mogućnostima ostvarivanja saradnje s Fakultetom informatike i digitalnih tehnologija putem razmjene studenata i nastavnika, sudjelovanja na doktorskom studiju te uključivanju u naučno-istraživački rad EduLab i ostalih laboratorija FIDIT-a.
Prezentacije sa današnjeg predavanje dostupne su na sljedećim linkovima: