Održan okrugli sto "Razvoj informacijskog sistema o istraživačkoj djelatnosti na Univerzitetu u Sarajevu: primjer ECRIS.BH"
Biblioteka Univerziteta u Sarajevu, u saradnji sa Institutom za informacijske znanosti iz Maribora (IZUM) i Virtualnom bibliotekom BiH, organizovala je danas okrugli sto pod nazivom "Razvoj informacijskog sistema o istraživačkoj djelatnosti na Univerzitetu u Sarajevu: Primjer ECRIS.BH".
Ulogu voditelja diskusije obnašala je direktorica Biblioteke Univerziteta u Sarajevu mr. sc. Nadina Grebović-Lendo, dok su predstavnici Instituta informacijskih znanosti u Mariboru (IZUM) Darinka Šeško i Romana Muhvič Šumandl okruglom stolu prisustvovali kao gostujući predavači, digitalnim putem (online). Među pozvanim su bili predstavnici Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, prodekani za naučnoistraživački rad, te bibliotekari Univerziteta u Sarajevu.
Okrugli sto je otvoren obraćanjem prorektora za naučnoistraživački rad prof. dr. Mirze Dautbašića koji je istakao važnost ovog projekta za poboljšanje vidljivosti Univerziteta u Sarajevu.
Nakon pozdravnog obraćanja, bibliotekarka Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu Viktorija Martinčević-Huseinčehajić održala je prezentaciju u kojoj je detaljno govorila o ECRIS.BH informacionom sistemu o istraživačkoj djelatnosti u Bosni i Hercegovini.
E-CRIS (Current Research Information System in Bosnia and Herzegovina) je informacioni sistem o istraživačkoj djelatnosti u Bosni i Hercegovini koji je aktivan od 2008. godine. Uključuje podatke o bosanskohercegovačkim istraživačima, istraživanja, organizacije i njihove grupe, projekte, programe, rezultate istraživanja i podatke o bibliografskim jedinicama istraživača.
Nakon navedene prezentacije Viktorije Martinčević-Huseinčehajić, održana je i prezentacija Darinke Šeško, predstavnice Instituta za informacijske znanosti iz Maribora.
Razvoj nacionalnih informacijskih sistema o istraživačkoj djelatnosti je sastavni dio informacijskih strategija određene države. Dostupnost i transparentnost informacija o rezultatima istraživačke djelatnosti je uslov prijenosa znanja u praksu i unapređenja inovacija. Nesporno je da se najefikasniji način vođenja bibliografija istraživača može uspostaviti samo u okviru kooperativnih bibliotečko-informacijskih sistema. Povezanost obiju sistema naročito je važna za vrednovanje rezultata istraživačke djelatnosti. Sistem CRIS razvili su i održavaju Institut za informacijske znanosti u Mariboru (IZUM) i Agencija za istraživačku djelatnost Republike Slovenije (ARRS).