Monitoring posjeta u okviru Erasmus+ projekta LNSS
Monitoring posjeta u okviru Erasmus+ projekta pod nazivom Umrežena biblioteka – službe podrške: Modernizacija biblioteka u zemljama zapadnog Balkana kroz razvoj osoblja i reformu bibliotečkih usluga (LNSS) upriličena je 19. novembra 2018. godine. Sastanku održanom u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu prisustvovali su predstavnici Nacionalnog Erasmus+ ureda u BiH gospodin Suad Muhibić, direktor, i gospodin Dejan Rosić, zatim rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, te doc. dr. Lejla Hajdarpašić, koordinatorica LNSS projekta za Univerzitet u Sarajevu i gospođa Fuada Muslić, administrativna koordinatorica.
Koordinator projekta Umrežena biblioteka – službe podrške: Modernizacija biblioteka u zemljama zapadnog Balkana kroz razvoj osoblja i reformu bibliotečkih usluga (LNSS) je Limerick Institute of Technology (Irska), a njegova implementacija je počela u oktobru 2015. godine i trajala do 15. oktobra 2018. godine. U toku susreta predstavljeni su rezultati projekta, te istaknute značajne aktivnosti koje su rezultirale izradom strateških dokumenata vezanih za biblioteke, izradom LNSS kurikuluma, razvojem online platforme za biblioteke – Springshare, te organizacijom „Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama“.
Monitoring posjeta je nastavljena na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu gdje je upriličen prijem kod dekana prof. dr. Muhameda Dželilovića, te održan sastanak sa učesnicima u projektu i studentima Katedre za bibliotekarstvo.
U okviru posjete je naglašeno da je projekt LNSS fokusiran na jačanje visokoškolskih biblioteka kao primarnih baza obrazovnog i naučnoistraživačkog procesa, na poboljšanje kompetencija informacijskih stručnjaka kroz uvođenje „train a trainer“ koncepta i LNSS kurikuluma sačinjenog od osam modula, redefiniranje bibliotečko-informacijskih usluga visokoškolskih biblioteka, odnosno strategija njihovog razvoja. Projekt LNSS istovremeno veliku pažnju posvećuje procesima osvještavanja zajednice o značaju informacijskih stručnjaka odnosno biblioteka u savremenom informacijskom prostoru. O tome najbolje svjedoči aktivnost Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama koja ima za cilj promovirati bibliotečko-informacijske usluge ne samo visokoškolskih, već i školskih, specijalnih, javnih, nacionalnih biblioteka u zemljama zapadnog Balkana, a koja će se u BiH na nacionalnom nivou održavati sredinom septembra i to u trajanju od deset godina (2017-2027).