Rektori javnih sveučilišta i univerziteta jedinstveni u borbi za autonomiju navedenih visokoškolskih institucija
Rektorski zbor/konferencija BIH održao je 15. jula 2020. godine na Jahorini redovitu sjednicu na kojoj su sudjelovali rektori osam javnih sveučilišta/univerziteta.
Rektorski zbor/konferencija BiH razmatrao je informacije vezane za Zakon o porezu i poreznu kontrolu Univerziteta u Tuzli, Zenici i Sarajevu. Osim toga razmatran je prijedlog Zakona o porezu na dohodak Federacije BiH na što je Rektorski zbor/konferencija BiH izrazio svoje protivljenje pojedinim odredbama te formirao stručnu financijsku radnu skupinu koja će dati potpune primjedbe na Zakon o porezu na dohodak. Rektorski zbor/konferencija BiH pojedine prijedloge novog Zakona o porezu na dohodak FBiH smatra kršenjem autonomije sveučilišta i univerziteta i šteti razvoju tih visokoškolskih institucija.
Rektorski zbor/konferencija BiH razmatrala je prijedlog platforme za razgovor oko izmjena Okvirnog zakona o visokom obrazovanju koju su iznijeli prof. dr. Zoran Tomić, rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu i prof. dr. Radoslav Gajanin, rektor Univerziteta u Banja Luci. Rektorski zbor/konferencija BiH na temelju potreba izmjene Okvirnog zakona formirao je Povjerenstvo za izradu prijedloga izmjene Okvirnog zakona o visokom obrazovanju na čelu kojega je rektor Sveučilišta u Mostaru, prof. dr. Zoran Tomić. Povjerenstvo će nakon usuglašavanja prijedloga izmjena s članovima Rektorskog zbora/konferencije BiH poslati službeno u proceduru nadležnim zakonodavnim tijelima Bosne i Hercegovine.
Razmatrani su i izazovi u akreditaciji studijskih programa te Rektorski zbor/konferencija BiH poziva nadležne vlasti BiH da ubrzaju procese popune tijela Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH te da aktivno pomognu financiranje reakreditacije studijskih programa što javna sveučilišta i univerziteti s postojećim proračunima to nisu u mogućnosti samostalno financirati.
Jedna od tema je bio i rad javnih sveučilišta i univerziteta u vrijeme pandemije Covid-19 prilikom čega je naglašena potreba pridržavanja svih epidemioloških mjera koje propisuju nadležna tijela. Također je naglašena važnost prilagođavanja postojećim uvjetima kako bi se svi nastavni procesi optimizirali, a zdravlje studenata i djelatnika sveučilišta i univerziteta očuvalo.
Izvor: Sveučilište u Mostaru