Promovirano univerzitetsko izdanje Monografija - „30 godina rada Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme CIGRE“
Promocija univerzitetskog izdanja Monografije - „30 godina rada Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme CIGRE“ upriličena je u ponedjeljak 8. jula 2024. godine u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu.
Bosanskohercegovački komitet/ogranak Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme/sustave CIGRE - BH K/O CIGRE je izdavač rukopisa „30 godina rada Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme CIGRE“ – Monografija. Autori: Edhem Bičakčić, prof. dr. Zijad Bajramović, Irfan Durmić, prof. dr. Drago Bago, prof. dr. Tatjana Konjić, prof. dr. Mustafa Musić, mr. Sabina Dacić-Lepara, Maja Muftić-Dedović, dr. Elvisa Bećirović i Edina Mašnić. Monografija je izdata na bosanskom/hrvatskom/srpskom i engleskom jeziku.
Odlukom Senata Univerziteta u Sarajevu data je saglasnost da se publikacije Monografija - „30 godina rada Bosanskohercegovačkog komiteta Međunardonog vijeća za velike električne sisteme CIGRE“ i Monograph - „30 years of work of the Bosnia and Herzegovina Committee of the International Council on Large electrical Systems CIGRE“ mogu objaviti kao univerzitetska izdanja.
Prof. dr. Rifat Škrijelj je istakao da ovo izuzetno djelo predstavlja značajan doprinos dokumentovanju i očuvanju historije rada i postignuća komiteta, kao i napretka u oblasti velikih električnih sistema.
„Univerzitet u Sarajevu je ponosan što je dio ovog projekta, a odluka Senata da se ova monografija objavi kao univerzitetsko izdanje samo potvrđuje našu posvećenost promicanju znanja i istraživanja u oblasti elektrotehnike i energetike. Ova publikacija nije samo dokument prošlih postignuća, već i inspiracija za buduće generacije stručnjaka i istraživača. Naša saradnja sa CIGRE-om i njenim Bosanskohercegovačkim komitetom od izuzetnog je značaja za Univerzitet u Sarajevu“, naglasio je rektor Škrijelj, te dodao: „Siguran sam da će ova monografija služiti kao vrijedan resurs i inspiracija za sve koji su zainteresirani za razvoj velikih električnih sistema“.
Promotori su bili gospodin Edhem Bičakčić, akademkinja Branislava Perunčić, akademik Kemal Hanjalić i moderator prof. dr. Zijad Bajramović.
Predsjednik Bh. komiteta CIGRE prof. dr. Zijad Bajramović izjavio je da ta organizacija u BiH djeluje više od 70 godina preko jugoslovenskog komiteta CIGRE da bi 1992. bio osnovan današnji komitet za BiH kao jedan od 61 takva komiteta u svijetu. Pojasnio je da je Međunarodno vijeće za velike električne sisteme CIGRE osnovano prije 100 godina u Parizu čiji je BiH ravnopravan član. Također, istakao je da monografija prati prve korake u elektrifikaciji u svijetu, elektrifikaciju BiH prije Prvog svjetskog rata i kapitalnu izgradnju sistema nakon Drugog svjetskog rata, devastaciju sistema u posljednjem ratu i njegovu rekonstrukciju, te sadašnju tranziciju energetskog sektora.
Predsjednik Regionalnog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme SEERC CIGRE gospodin Edhem Bičakčić podsjetio je da je Bh. komitet CIGRE osnovala grupa entuzijasta u augustu 1992. u sali Privredne komore BiH, bez struje.
Naglasio je da CIGRE okuplja studente, proizvođače elektroopreme, elektroprivrede, regulatore i druge koji se bave elektroenergetikom radi razmjene iskustava, primjene najnovijih dostignuća i ubrzanog razvoja tog važnog sektora koji u BiH učestvuje do 30 posto u BDP-a.
Akademkinja Branislava Peruničić u svojoj recenziji je istakla da Monografija daje veoma jasnu sliku historije djelovanja CIGRE, CIRED i SEERC u Bosni i Hercegovini i svijetu, te da opisuje široki raspon njihovog rada u zemlji i važnu ulogu u povezivanju sa inostranim aktivnostima i predstavlja ozbiljan rad za koji mogu biti zainteresovani svi koji djeluju u industriji i proizvodnji električne energije.
Akademik Kemal Hanjalić je naveo da Monografija predstavlja izuzetno vrijedan doprinos zato što daje prikaz djelovanja bh. komiteta CIGRE. Pored tog prikaza aktivnosti tokom 30 godina djelovanja ima još nekoliko interesantnih elemenata koje je potrebno istaći, navodi akademik Hanjalić: „Prvo Monografija nije samo vrlo sadržajan prikaz razvoja i djelatnosti bh. CIGRE, nego sadrži par interesantnih poglavlja koji su od historijskog značaja poput poglavlja o elektrifikaciji BiH, te poglavlja o idejnom projektu muzeja nauke i tehnike u Sarajevu“.
Na portalu Otvoreni pristup na Univerzitetu u Sarajevu u ediciji Univerzitetska izdanja (link: https://ebooks.unsa.ba/index.php/ebooks/catalog/category/university) dostupne su publikacije „30 godina rada Bosanskohercegovačkog komiteta Međunarodnog vijeća za velike električne sisteme CIGRE – Monografija“ i „30 years of work of the Bosnia and Herzegovina Committee of the International Council on Large electrical Systems CIGRE – Monograph“.