Promovirana knjiga "Priče o nama" autorice prof. dr. Snježane Šušnjara
Dana 14. 04. 2023. godine, na 34. međunarodnom sajmu knjiga i učila, u Bosanskoj kući, održana je promocija knjige pod nazivom „Priče o nama“ autorice prof. dr. Snježane Šušnjara. Izdavač knjige je Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu. Promotorice su bile prof. dr. Lejla Kafedžić i Anida Manko. Knjiga je nastala u partnerstvu s UNICEF-om u okviru projekta „Jačanje inkluzivnog univerziteta“ koji je realizirao Ured za podršku studentima Univerziteta u Sarajevu.
Anida Manko, viša asistentica na Filozofskom fakultetu UNSA, o knjizi navodi: "Priče o nama počinju jednostavnim kratkim pričama. Čitanjem prvih stranica djeluju kao priče za djecu i o djeci, a kako se priče nižu usložnjava se tematika i Priče o nama postaju zaista priče o svima nama: prijateljima, roditeljima, nastavnicima... Rukopis je namijenjen svima koji žele razumjeti i omogućiti pristupačno i inkluzivno okruženje u kojem će se svako osjećati dobrodošao. Publikacija će biti korisna djeci, mladima, studentima, roditeljima i nastavnicima koji žele da bolje shvate i razumiju izazove sa kojima se suočavaju sama djeca, ali i članovi obitelji, vršnjaci i nastavnici djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom".
Tokom razgovora o knjizi prof. dr. Snježana Šušnjara navodi kako je knjiga asocira na ljubav, razumijevanje i poštivanje. „Osobe s teškoćama i invaliditetom zapravo svoj život žive na način kako su naviknuti, njima to nije teško osim što im mi to otežavamo. Priče su svima prilagođene, i djeci manjeg uzrasta i odraslima. Kroz pitanja na kraju priča, trebamo da propitamo sami sebe. To se može smatrati i didaktičkim priručnikom jer i u školi se može za svaki predmet poneka od ovih priča iskoristiti kako bi se djecu motiviralo i kako bi se pokazalo da je različitost bogatstvo a ne nešto što nas osiromašuje“ navodi profesorica Šušnjara.
Prof. dr. Lejla Kafedžić, redovna profesorica i jedna od urednica knjige, govorila je ukratko o strukturi knjige koja se sastoji od dva dijela s pričama i pitanjima za promišljanje, koja ujedno podstiču i kreativnost. „Knjiga se može koristiti na individualnom nivou, sa svojom djecom, zato što im kroz priče puno toga možemo reći i s njima raditi na onome što jesu vrijednosti, na odnosu prema sebi, prema drugima, na prihvatanju svijeta kakav jeste. Također, to možemo prenijeti u svoje susjedstvo. Posebno su bitne odgojno-obrazovne ustanove, u okviru predmeta može se pronaći prostor za čitanje neke od ovih priča. Mi ćemo sigurno koristiti ovu knjigu u visokoškolskoj nastavi“, kazala je profesorica Kafedžić.
Profesorica Šušnjara objašnjava kako je nastojala pisati iz ugla osobe koju smatraju drugačijom a ona ne vidi razlog zašto je to tako. To je ujedno bio i glavni motiv da se izda ovakva vrsta knjige. Fokus u knjizi je i na roditeljima i nastavnicima koji se ne nalaze uvijek u idealnim situacijama te se i oni uče i na putu su učenja suočavanja sa problemima kojima ne vide ishod.
„Knjigu preporučujem svima. Čitat će je i oni koji ne vole čitati jer je napisana jasnim jezikom. Treba je polako čitati jer nije onako kako se na prvi pogled čini, ima tu skrivenih slojeva koji se razotkrivaju i tjeraju nas da zastanemo i zamislimo se nad svakom od ovih priča“, poručuje autorica.