Predstavljen Cyber Security Excellence Centre – CSEC
U Sarajevu je 12. oktobra zvanično predstavljen Cyber Security Excellence Centre (CSEC). Događaj je organizovan, uz podršku Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, kako bi se javno predstavio CSEC te njegove aktivnosti.
CSEC je osnovan na Univerzitetu u Sarajevu radi jačanja cyber sigurnosti u Bosni i Hercegovini. Svrha CSEC-a je ispunjavanje decenijskog institucionalnog zastoja u uspostavljanju funkcionalnog tima za odgovor na računalne sigurnosne incidente (Computer security incident response team - CSIRT) za BiH te postavljanje temelja za efikasnu cyber sigurnost. Kao dio CSEC-a, bit će uspostavljen akademski i održiv CSIRT. Dodatne aktivnosti CSEC-a fokusirat će se na obrazovanje, razvoj radne snage i podizanje svijesti o važnosti cyber sigurnosti.
Pored Vlade Ujedinjenog Kraljevstva, rad CSEC-a podržavaju i Ženevski centar za demokratsku kontrolu oružanih snaga (DCAF) i Misija OSCE-a u BiH kako bi se poboljšala cyber sigurnost na Zapadnom Balkanu.
Događaj je otvorio direktor UTIC-a Univerziteta u Sarajevu, Elmedin Selmanović, koji je okupljenima uputio riječi "Čast je i zadovoljstvo što je Univerzitet u Sarajevu partner projekta, jer sa bogatim iskustvom i širokom lepezom oblasti koje izučava može ponuditi znanje i ekspertizu koji će biti od velikog značaja u ranoj fazi rada centra, a nakon toga očekujemo da će centar svojom specifičnom djelatnošću otvoriti nove naučno-istraživačke i nastavne prilike na univerzitetu".
Zatim se okupljenima obratio britanski ambasador u Bosni i Herecgovini Nj.e. Julian Reilly.
"Ujedinjeno Kraljevstvo je ponosno što je podržalo uspostavljanje prvog Centra za izvrsnost u cyber sigurnosti u Bosni i Hercegovini kako bi se podigla svijest o cyber sigurnosti, kapacitetima i sposobnosti odgovora na incidente. Ovo će biti prvi važan korak u razvoju učinkovite cyber kulture u BiH. Ujedno će doprinijeti promociji cyber sigurnosti kao karijernog polja za IT stručnjake, posebno žene, kako u BiH, tako i u regionu. Veoma mi je drago što je naš postojeći fellowship program u oblasti cyber sigurnosti doprinio pokretanju ovog projekta", poručio je ambasador Julian Reilly.
Voditelj tima za uspostavu CSEC AcCSIRT-a, Predrag Puharić, u svom obraćanju govorio je o pokretanju i značaju CSEC-a. Naglasio je da je Bosna i Hercegovina po praktično svim parametrima vrlo nisko na ljestvici spremnosti u oblasti cyber sigurnosti.
"CSEC će se truditi da zajedno sa svim ostalim akterima pomogne u kreiranju koraka i rješenja koja će pomoći BiH da uspostavi kapacitete za veći nivo cyber sigurnosne spremnosti. U roku dvije godine, CSEC će nastojati biti sposoban pozicionirati se kao neutralna, 'go-to' tačka za sistematski odgovor na cyber incidente u Bosni i Hercegovini kako bi se podržao razvoj i unapređenje cyber sigurnosti u BiH", naglasio je Puharić.
Predstavljanje CSEC-a okupilo je brojne stručnjake iz oblasti cyber sigurnosti, predstavnike iz nadležnih ministarstava BiH, te ambasada. U nastavku događaja, održane su dvije panel diskusije.
Prva na temu „Uloga CSIRT-ova u izgradnji cyber sigurnosti“ u kojoj je Milan Sekuloski, viši tehnički savjetnik pri Centru za digitalno ubrzanje (DAI), istakao važnost "cyber bezbjednosti koja omogućava digitalnu infrastrukturu na kojoj počiva svaka naša ambicija za poboljšanjem. U tom kontekstu, CSIRT-ovi omogućavaju koordinaciju na razini države, poboljšanu međusektorsku komunikaciju, ali i omogućavaju stvaranje radne snage za područje cyber sigurnost s iskustvom iz stvarnog života".
Učesnici panela s temom „Aktivnija uloga žena u cyber sigurnosti“ složili su da se da postoji još puno toga što možemo uraditi u našoj zemlji na osnaživanju i kreiranju prilika za žene u tech industriji i istaknuli da kako bi se ostvarila aktivnija uloga žena u cyber sigurnosti važno je raditi na jačanju zajednice, predstavljanju pozitivnih praksi i realizaciji konkretnih inicijativa kao što je stvaranje Women4Cyber Chaptera, koje nude sveobuhvatan pristup popularizaciji cyber sigurnosti te motiviranju djevojčica i žena da se pridruže ovoj oblasti.