Predeparture day za Erasmus+ studente
Univerziteti u Bosni i Hercegovini veoma aktivno učestvuju u implementaciji Erasmus+ programa te koriste mogućnosti koje im se nude kroz razne aktivnosti ovog programa. Svakako najpopularnija je akademska kreditna mobilnost koja podrazumijeva akademsku edukaciju studenata te akademski i/ili administrativni rad i usavršavanje na partnerskim univerzitetima širom Evrope. Na osnovu raspisanih konkursa, a uz trud i aktivnosti koje službe/uredi za međunarodnu saradnju bh. univerziteta ulažu u promociju i implementaciju Erasmus+ programa, nekoliko stotina bh. studenata godišnje ima mogućnost da boravi na evropskim partnerskim univerzitetima.
Tim povodom Delegacija Evropske unije u BiH i EU info-centar su 25. juna 2019. godine organizirali Predeparture day, odnosno orijentacioni dan za Erasmus+ studente koji su se vratili s razmjene, za studente koji uskoro odlaze na razmjenu kao i za buduće studente koji tek planiraju da se prijave na najuspješniji program studentske razmjene Evropske unije.
Na početku ceremonije obratio se gosp. Gianluca Vannini, rukovodilac Odjela za socijalni razvoj, civilno društvo i prekograničnu saradnju pri Delegaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini, koji je pozdravio narednu generaciju Erasmus studenata iz BiH i poželio im sreću na razmjeni: „Učešćem u Erasmus programu otkrit ćete bogato kulturno naslijeđe EU i našu raznolikost. Iskoristite sve prednosti programa i uživajte u razmjeni!”
Prorektorica za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Aleksandra Nikolić je također pozdravila prisutne, poručivši da studenti trebaju biti ponosni što su dio globalne obrazovne mreže, ali i da se ponose zemljom iz koje dolaze i akademskom institucijom koju predstavljaju.
Direktor Nacionalnog Erasmus+ ureda u Bosni i Hercegovini gosp. Suad Muhibić je istakao da je ovo program koji je stariji od većine današnjih učesnika, te da je doprinio ne samo akademskom usavršavanju i edukaciji već i u privatnom životu, spojivši mnoge današnje bračne drugove iz različitih zemalja koji bez Erasmusa sigurno ne bi imali priliku da se upoznaju.
Gosp. Dejan Rosić, uime Nacionalnog Erasmus+ ureda u BiH, predstavio je Erasmus Mundus zajednički master-studij – aktivnost Erasmus+ programa koja nudi mogućnost studentima iz Bosne i Hercegovine da se prijave na cjelokupni master-studij i u okviru ove stipendije studiraju i borave na minimalno tri evropska univerziteta.
Programom su bile predviđene prezentacije bivših studenata, te su studentice Univerziteta u Sarajevu Amela Brčaninović i Leila Lizde predstavili svoja Erasmus iskustva – Amela iz Francuske (Univerzitet Science Po u Parizu), a Leila iz Italije (Univerzitet Ca Foscari u Veneciji) i Mađarske (Univerzitet u Pečuhu).
Događaj je završen prezentacijom kolegice iz Ureda za međunarodnu saradnju Internacionalnog Univerziteta u Sarajevu gđe Zoe Govener koja je dala savjete budućim studentima na razmjeni šta uraditi prije, u toku i nakon mobilnosti.
Slike sa eventa su ustupljene ljubaznošću EU info centra u Sarajevu.