Potpisan Ugovor o uređivanju međusobnih odnosa u obavljanju nastavnog, naučnoistraživačkog, umjetničko-istraživačkog i izdavačkog rada između UNSA i Zemaljskog muzeja BiH
Danas je potpisan Ugovor o uređivanju međusobnih odnosa u obavljanju nastavnog, naučnoistraživačkog, umjetničko-istraživačkog i izdavačkog rada između Univerziteta u Sarajevu i Zemaljskog muzeja Bosne i Hercegovine, kao nastavne i naučnoistraživačke baze Univerziteta.
Vlada Kantona Sarajevo, Univerzitet u Sarajevu (UNSA) i Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine pokrenuli su inicijativu koja je danas ozvaničena Ugovorom koji su potpisali prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu i dr. sc. Mirsad Sijarić, v. d. direktora Zemaljskog muzeja BiH.
Na ovaj način sistemski se rješava dio finansiranja Zemaljskog muzeja BiH, najstarije muzejske institucije u Bosni i Hercegovini. Ugovorom su regulirani međusobni odnosi ugovornih strana u sljedećim oblastima: naučnoistraživački rad, izdavačka djelatnost, nastava i neciklični vidovi obrazovanja, osoblje (radno-pravni status uposlenika, izbori u zvanja), materijalno tehnički uslovi koji obuhvataju korištenje kapaciteta, te nastavne i naučnoistraživačke opreme i sredstava, kao i finansiranje i institucionalna povezanost.
“Ovo je veliki dan za Zemaljski muzej BiH i Univerzitet u Sarajevu. Zahvaljujući Vladi Kantona Sarajevo i njenom strateškom opredjeljenju da da doprinos u opstanku jedne od državnih institucija koja je tri decenije živjela od grantova sa neizvjesnom budućnošću, od danas će uposlenici Zemaljskog muzeja BiH imati sigurna sredstva. Ovo je prvi put da Muzej ima ozbiljan poticaj, podršku i stabilan oslonac za rad i razvoj“, istakao je rektor Škrijelj te naglasio da će Univerzitet u Sarajevu i Zemaljski muzej BiH zajedno jačati kapacitete ove značajne institucije za Bosnu i Hercegovinu. „Pokrenućemo i niz aktivnosti u cilju rješavanja statusa ove institucije na državnom nivou, ali ovaj put radit ćemo to zajedno”, kazao je rektor Škrijelj, te uputio riječi zahvalnosti Vladi Kantona Sarajevo, premijeru Edinu Forti, ministrici za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS prof. dr. Aleksandri Nikolić, Ministarstvu finansija KS, Ministarstvu kulture i sporta KS, svim ministrima u Vladi KS, te osoblju Zemaljskog muzeja BiH koji su dali ogroman napor i žrtvovali se da održe ovu instituciju u vremenima kada je bio upitan njen opstanak.
Dr. sc. Mirsad Sijarić, v. d. direktora Zemaljskog muzeja BiH rekao je da je sretan što je dočekao i ovaj dan. Zahvalio je Vladi Kantona Sarajevo, rektoru Univerziteta u Sarajevu i timu koji je radio na ostvarenju ovog sna.
“Naša je obaveza da sačuvamo, razvijamo i iskoristimo ovu instituciju za dobrobit društva. Čestitam Vladi Kantona Sarajevo što je prepoznala značaj i nadamo se da je kraj neizvjesnosti koju radnici Muzeja osjećaju. Da se više ne pitaju da li će primati ili ne plaću. Očekujemo podršku Univerziteta u kreiranju kadrova koji će preuzeti neke ozbiljne poslove u Muzeju”, kazao je dr. Sijarić, te dodao da se nada da će Zemaljski muzej BiH u narednim godinama biti tamo gdje je bio u proteklom stoljeću.
Premijer Kantona Sarajevo Edin Forto podsjetio je da je Zemaljski muzej BiH prva naučno-istraživačka institucija kod nas.
„Nevjerovatno je da smo bili u situaciji u kojoj je najosnovniji status te ustanove bio upitan. Kao premijer Vlade insistiram na razvoju naučnoistraživačkog rada što pokazujemo rekordnim iznosima u budžetu i prošle godine, a onda ove godine još veći iznos - 4 miliona KM samo za naučnoistraživačke projekte", naveo je premijer Forto. „Svaka marka uložena u istraživanje i razvoj višestruko se vraća kroz ekonomsku aktivnost. Društva koja su daleko naprednija od našeg za svoj napredak i za svoju budućnost ulažu u istraživanje. Naučnoistraživački rad je jedan od naših prioriteta i to smo pokazali. Naravno da smo inicijativu sa Univerziteta u Sarajevu i Zemaljskog muzeja BiH podržali i podržat ćemo i u budućnosti”, rekao je premijer Forto.
Prof. dr. Aleksandra Nikolić, ministrica za nauku, visoko obrazovanje i mlade KS istakla je kako je sretna što su posao priveli kraju. “Veza između Univerziteta u Sarajevu i Zemaljskog muzeja BiH nije od danas, već traje dugo. Zemaljski muzej je iznjedrio Univerzitet u Sarajevu, a fakulteti i pojedinci sa Univerziteta u Sarajevu dali su nemjerljiv doprinos ovoj instituciji. Očekujemo da će ova institucija biti bitan faktor sistema visokog obrazovanja”, dodala je.