Poljoprivredno-prehrambeni fakultet na TIIMISS konferenciji

Poljoprivredno-prehrambeni fakultet na TIIMISS konferenciji

Poljoprivredno-prehrambeni fakultet (PPF) Univerziteta u Sarajevu sve je više dio globalnih naprednih obrazovnih trendova, pa tako su predstavnici PPF-a učestvovali na prestižnoj TIIMISS konferenciji o temi „Digitalizacija bosanskohercegovačkog društva“ održanoj u Sarajevu od 18. do 20. marta 2019. godine.

Kroz niz panela, uz mnogobrojne državnike, ambasadore, predstavnike vladinog i nevladinog sektora, predstavnike međunarodne i domaće akademske i naučne zajednice te studente, na konferenciji su učestvovali i predstavnici Asocijacije studenata PPF-a.

S nastojanjem što progresivnije i kvalitetnije digitalizacije i informatizacije visokog obrazovanja i naučnoistraživačkog rada, pa tako i agroindustrije, te proizvodnje sigurne, funkcionalne i pametne hrane, organiziran je panel „Upotreba informacijsko-komunikacijskih tehnologija i nanotehnologije u proizvodnji hrane i veterini“, na kojem je, uz inozemne stručnjake, govorila redovna univerzitetska profesorica dr. sc. Enisa Omanović-Mikličanin, prodekanesa za međunarodnu saradnju i naučnoistraživački rad PPF-a. Prof. dr. Omanović-Mikličanin istaknula je važnost, razvoj i učinkovitost nanotehnologije kao neminovnost svakog ozbiljnog visokog obrazovnog sistema koji želi konkurirati posebno zapadnom tržištu ali i proizvoditi konkurentne kadrove, prije svega, u prirodnim naukama, uključujući i poljoprivredno-prehrambene nauke, ali i stabilnu te održivu agrodjelatnost, na terenu, uključujući i tzv. farme budućnosti.
„Ovdje posebno želim aludirati na iznimni značaj prisnije saradnje eksperata naših prirodnih i tehničkih fakulteta, koji samo adekvatnom sinergijom mogu iznjedriti sjajne poduhvate. Takva saradnja postoji, ali ona zasigurno može i treba biti znatno bolja. Bosna i Hercegovina i naši mladi naučnici jezgro su sjajnih ideja, a upravo imaju priliku istraživati ali i dokazivati se kroz nanotehnologiju, čije istinsko vrijeme tek dolazi, uključujući i realni proizvodni sektor, koji će sve više koristiti dobrobiti nanotehnologije. Uvjerena sam da će se pronaći i adekvatna podrška kvalitetnom naučnoistraživačkom radu i razvoju nauke u oblasti nanotehnologije, posebno interdisciplinarno“, rekla je prof. dr. Omanović-Mikličanin.
Prof. dr. Omanović- Mikličanin koautorica je udžbenika „Uvod u nanotehnologiju“ u izdanju PPF-a.

Uz ostale studente PPF-a, panel su pratili Benjamin Crljenković i Emir Šahinović, studenti odsjeka Biljna proizvodnja.
„Primjena informaciono-komunikacionih tehnologija u proizvodnji, u preradi, u kontroli hrane, savremeni sistemi uzgoja biljaka i životinja, ali i nove analitičke i laboratorijske metode naučnoistraživačkog rada – bilo je korisno s ugodnim. Panelisti su nam približili neke od načina i mjesta, gdje se efikasnost i održivost hrane može povećati upravo adekvatnom primjenom informaciono-komunikacionih tehnologija“, kaže Crljenković.
„Izuzetno zanimljivo i nesvakidašnje. Nama nešto prilično novo, o čemu se nema prilike tako često slušati, posebno ne s relevantnih adresa, a uvažena profesorica Enisa Omanović-Mikličanin zasigurno je relevantna osoba za nanotehnologiju i srodne naučne oblasti“, zaključuje Šahinović.

Glavni organizator TIIMISS konferencije je Vanjskotrgovinska komora Bosne i Hercegovine.

Izvor: Poljoprivredno-prehrambeni fakultet Univerziteta u Sarajevu
 

Poljoprivredno-prehrambeni fakultet na TIIMISS konferenciji
Poljoprivredno-prehrambeni fakultet na TIIMISS konferenciji
Poljoprivredno-prehrambeni fakultet na TIIMISS konferenciji
Poljoprivredno-prehrambeni fakultet na TIIMISS konferenciji