Otvorena VII međunarodna naučna konferencija Udruge za rimsko pravo i rimsku pravnu tradiciju “Societas pro Iure Romano” na opću temu “Provinciae”
Ceremonija otvaranja VII međunarodna naučna konferencija Udruge za rimsko pravo i rimsku pravnu tradiciju “Societas pro Iure Romano” na opću temu “Provinciae” upriličena je 22. septembra u Vijećnici. Konferenciju je organizirao Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu u saradnji sa Udrugom za rimsko pravo i rimsku pravnu tradiciju “Societas pro Iure Romano”, a uz podršku Grada Sarajeva.
Pozdravnu riječ imala je prof. dr. Zinka Grbo, dekanica Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Kazala je kako osjeća zahvalnost što se upravo ovakva konferencija održava u organizaciji Univerziteta u Sarajevu i Pravnog fakulteta, dvije najstarije obrazovne ustanove na području Bosne i Hecregovine.
Malina Novkirishka Stoyanova, predsjednica udruženja “Societas pro Iure Romano”, naglasila je da je ova konferencija čin od velike važnosti, posebno nakon dvije godine života sa pandemijom. „Ovom gestom, mi znanstvenici iz balkanskih zemalja, te cijele Evrope, želimo pokazati da znanost nema granice“, poruka je koju je uputila Novkirishka Stoyanova.
Prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, tokom svog obraćana istakao je kako čvrsto vjeruje da su naučne konferencije poput ove od velike važnosti jer stvaraju jedinstvenu priliku za sagledavanje bogatog historijskog naslijeđa i traženje mogućih odgovora na naše trenutne goruće probleme i pitanja. Svim učesnicima poželio je ugodan rad sa željom da rezultati sa ove konferencije nađu svoje mjesto u relevantnom naučnom diskursu.
Gradonačelnica Benjamina Karić učesnicima konferencije je poželjela dobrodošlicu u grad Sarajevo i u Vijećnicu. Gradonačelnica je kazala kako je unazad nekoliko godina sanjala da se upravo ova konferencija održi u Sarajevu, te istakla zahvalnost svim profesorima i kolegama koji su zajedničkim radom došli i do toga da svi zajedno budu domaćini ove prestižne konferencije.
Konferencija tradicionalno okuplja eminentne naučnike i istraživače iz oblasti rimskog prava i antičkih studija iz različitih dijelova Europe, a ovaj put grad Sarajevo i Univerzitet u Sarajevu našli su se u ulozi domaćina.
Pristupi proučavanju povijesti rimske države doživjeli su velike promjene tijekom XX stoljeća. Za razliku od starijih radova, koji su uglavnom fokus stavljali na rimske imperijalne elite, noviji pristupi puno više pozornosti posvećuju lokalnim iskustvima. Tome je vjerojatno doprinijela i sveobuhvatna globalizacija i uključivanje država u određene sui generis zajednice poput Europske unije, gdje se prirodno javila potreba za istraživanjem sličnih iskustava iz europske, odnosno svjetske povijesti. U posljednje vrijeme sve je više radova posvećenih interakciji periferije i centra carstva. Na tragu takvih promišljanja, a prepoznajući važnu ulogu prava u navedenoj slagalici, dolazi i do organizacije ovakve naučne konferencije.