Održano interaktivno predavanje na temu “Učiti i svjedočiti: Genocid u Srebrenici u očima bosanskohercegovačkih i australskih studenata”
U povodu obilježavanja 29. godišnjice genocida nad Bošnjacima “Sigurne zone Ujedinjenih nacija” Srebrenica, na Univerzitetu u Sarajevu je 2. jula održano interaktivno predavanje “Učiti i svjedočiti: Genocid u Srebrenici u očima bosanskohercegovačkih i australskih studenata”.
O ovoj temi govorili su prof. dr. Hariz Halilović, nagrađivani antropolog i autor, profesor globalnih studija na RMIT Univerzitetu (Melbourne, Australija) i dr. Hasan Nuhanović, svjedok genocida u Srebrenici, aktivista, te uposlenik Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari koji je doktorirao 2022. na Univerzitetu RMIT (Melbourne, Australija).
Predavanju i susretu bosanskohercegovačkih i australskih studenata prisustvovalo je rukovodstvo Univerziteta u Sarajevu, predstavnici Pravnog fakulteta i Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu, predstavnici Studentskog parlamenta Univerziteta u Sarajevu, dr. Tuba Boz, predavačica na RMIT Univerzitetu (Melbourne, Australija), dr. Adis Elias Fejzić, skulptor i vizualni umjetnik, asistent na RMIT Univerzitetu, 20 studenata međunarodnih i globalnih studija RMIT Univerziteta, te studenti Univerziteta u Sarajevu.
Studente RMIT Univerziteta i Univerziteta u Sarajevu pozdravili su prof. dr. Dženana Husremović, prorektorica za nastavu i studentska pitanja, te prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu koji se osvrnuo na prošlogodišnje okupljanje melburških i sarajevskih studenata i izrazio zadovoljstvo da je ova inicijativa u međuvremenu ojačana i ozvaničena potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju između ova dva univerziteta i naglasio da je ovo okupljanje finalni reprezent i potvrda njegove suštine i značaja. Uputio je riječi zahvalnosti profesoru Harizu Haliloviću i njegovim kolegama na doprinosu implementaciji Memoranduma, ali i na interesovanju australskih studenata za značajne teme kao što je genocid u Srebrenici. Zaključio je da je važno boriti se za mir zajedničkom energijom mladih ljudi kako se nešto slično nikada ne bi ponovilo.
Prof. dr. Hariz Halilović je naglasio da je saradnja RMIT Univerziteta i Univerziteta u Sarajevu prva saradnja na univerzitetskom nivoa između Bosne i Hercegovine i Australije, te da je njenom formalizacijom unaprijeđen dosadašnji standard povezivanja mladih ljudi. Istakao je da je predavanje jedna od aktivnosti njihovog studijskog putovanaj, u sklopu kojeg su prethodno boravili u Haagu, te zaključio je da susret australskih i sarajevskih studenata dokaz solidarnosti mladih ljudi, koji su kao kreatori svjetlije i prosperitetnije budućnosti zainteresovani za objektivnu perspektivu tragične prošlosti koja je transgeneracijsko pitanje.
U razgovoru sa radoznalim studentima, dr. Hasan Nuhanović je govorio iz dvostruke pozicije – kao svjedok genocida u Srebrenici, te kao aktivista i istraživač posljedica etničkog čišćenja i identifikacije nestalih osoba. Naglasio je kako ovaj kompleksni problem zahtijeva objektivni i racionalni interdisicplinarni pristup utemeljen isključivo na činjenicama, dodavši da se ovakav pristup suprotstavlja poricanju i pogubnim politikama poricanja čije su tendencije i trideset godina kasnije prijetnja stabilnosti i mira Bosne i Hercegovine. Kroz zaključke njegove doktorske teze, govorio je o neophodnosti suočavanja s prošlošću njegovanjem memorijalizacije, te o konceptima objelodanjivanja istine o genocidu u Srebrenici i priznanja kao preduslova za konačni proces oprosta i pomirenja, kao i za održivost mira.