Održan 9. sajam stipendija, jedinstvena manifestacija ove vrste u Bosni i Hercegovini!
Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu je i ove godine organizirala „Sajam stipendija“ i to deveti po redu. Prepoznajući važnost mobilnosti studenata, nastavnika i saradnika u Evropi ali i šire, Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu je uspješan organizator „Sajma stipendija“ – jedinstvene manifestacije ove vrste u Bosni i Hercegovini čiji je cilj da okupi sve institucije koje dodjeljuju i/ili administriraju stipendije ili dodjeljuju druge vrste finansijske podrške za studiranje u BiH i inostranstvu, te da im omogući da predstave svoje programe stipendiranja i finansijske podrške i daju priliku bh. studentima da sve informacije o mogućnostima studiranja u inostranstvu dobiju na jednom mjestu.
„Sajam“, koji je održan u četvrtak 18. oktobra 2018. godine na Univerzitetu u Sarajevu, otvorio je rektor prof. dr. Rifat Škrijelj, te uz riječi dobrodošlice prisutnima istakao da od svog osnivanja Univerzitet u Sarajevu nikada nije poznavao granice. „Svjesni smo bremena vremena u kojem živimo, te smo organizacijom ovog sajma željeli iskazati brigu kako za studente, nastavnike i saradnike našeg univerziteta tako i za sve druge osobe iz Bosne i Hercegovine koje su željne znanja, učenja i mogućnosti da se obrazuju na željenoj visokoobrazovnoj instituciji u Bosni i Hercegovini ili u inostranstvu“, naveo je rektor Škrijelj.
Važnost ovog susreta prepoznalo je 58 institucija, od čega 12 ambasada i 26 evropskih partnerskih univerziteta i drugih vladinih i nevladinih organizacija. Prisutne su ovom prilikom pozdravili NJ. E. Anders Hagelberg, ambasador Švedske u BiH, NJ. E. Georgios Iliopoulos, ambasador Grčke u BiH, i Sanjeev Manchanda, drugi sekretar Ambasade Indije.
„Deveti sajam stipendija je dio programa 'Druge sedmice obuke internacionalnog osoblja' koja se istovremeno održava u Rektoratu od 15. do 19. oktobra 2018. godine, te prisustvo ovih evropskih partnera govori o bitnosti internacionalizacije u kojoj je Univerzitet u Sarajevu veoma aktivan, te podizanju svijesti o promociji akademske i administrativne mobilnosti, pri čemu je ovaj sajam, upravo na tom putu, postao i svojevrsni brend našeg univerziteta“, naglasio je rektor Škrijelj.
Na 9. sajmu stipendija učestvovali su: Ambasada Češke Republike (Češka Republika), Ambasada Francuske – Francuski institut u BiH (Francuska), Ambasada Grčke (Grčka), Ambasada Indije (Indija), Ambasada Indonezije (Indonezija), Ambasada Japana (Japan), Ambasada Mađarske (Mađarska), Ambasada Rumunije (Rumunija), Ambasada Ruske Federacije (Rusija), Ambasada Slovačke (Slovačka), Ambasada Švedske (Švedska), Ambasada Turske (Turska), Bečki univerzitet za ekonomiju i biznis (Austrija), Centralnoevropski univerzitet (Mađarska), Češki univerzitet životnih nauka (Češka Republika), Internacionalni univerzitet u Sarajevu (BiH), Karlov univerzitet u Pragu – Fakultet sporta i tjelesnog odgoja (Češka Republika), Karlov univerzitet u Pragu – Humanistički fakultet (Češka Republika), Katolički univerzitet u Lilu (Francuska), Univerzitet Masaryk u Brnu – Fakultet za ekonomiju i administraciju (Češka Republika), Međunarodni komitet Crvenog krsta/križa (BiH), Univerzitet Mendel u Brnu (Češka Republika), Univerzitet Mendel u Brnu – Fakultet za biznis i ekonomiju (Češka Republika), Sarajevska škola za nauku i tehnologiju (BiH), Tehnički univerzitet u Košicama – Mašinski fakultet (Slovačka), Tehnički univerzitet u Rigi (Latvija), Tehnički univerzitet u Belfort-Montbeliardu (Francuska), Univerzitet u Ljeidi (Španija), Univerzitet "Matej Bel" u Banskoj Bistrici – Fakultet političkih nauka i međunarodnih odnosa (Slovačka), Univerzitet Ondokuz Mayis u Samsunu (Turska), Univerzitet Pariz 8 (Francuska), Univerzitet u Bolonji (Italija), Univerzitet u Granadi (Španija), Univerzitet u Ljubljani (Slovenija), Univerzitet u Marburgu (Njemačka), Univerzitet u Mariboru (Slovenija), Univerzitet u Novoj Gorici (Slovenija), Univerzitet u Portu (Portugal), Univerzitet Tomaša Bate u Zlinu (Češka Republika), Univerzitet u Sarajevu – Konfučijev institut (BiH), Univerzitet u Sarajevu – Ured za podršku studentima (BiH), Univerzitet u Sarajevu – Služba za međunarodnu saradnju (BiH), Univerzitet u Sarajevu – Centar za interdisciplinarne studije (BiH), Univerzitet u Sarajevu – Ekonomski fakultet, Centar za islamsku ekonomiju (BiH), Alumni asocijacija Zapadnog Balkana (BiH), DAAD BiH (BiH), EducationUSA – Alumni asocijacija pri Ambasadi SAD (SAD), Erasmus Student Network (BiH), Fondacija "Bosana" (BiH), Fondacija "Dr. Zoran Đinđić" (Srbija), Fondacija "Humanost u akciji" BiH (BiH), Fondacija Konrad Adenauer (BiH), Hocu.ba (BiH), IAESTE LC Sarajevo (BiH), Nacionalni Erasmus+ ured u BiH (BiH), OeAD / Studiraj u Austriji (Austrija), ProCredit Bank dd (BiH), Alpbach inicijativna grupa IGAS (BiH).