Zapaženo učešće Univerziteta u Sarajevu u projektu Library Network Support Services
Projekat Erasmus+ Capacity Building in Higher Education (CBHE) – „Library Network Support Services (LNSS): Modernising libraries in Western Balkan countries through staff development and reforming library services“, u čijoj je implementaciji Univerzitet u Sarajevu imao zapaženo učešće, okončan je završnom ceremonijom koja je održana u četvrtak 20. septembra 2018. godine u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu.
Uz pozdravna obraćanja prof. dr. Maide Čohodar-Husić, prorektorice za kvalitet Univerziteta u Sarajevu, mr. Jeralda Cavanagha, vođe projekta sa Tehnološkog instituta u Limericku, i doc. dr. Lejle Hajdarpašić, koordinatorice projekta za Univerzitet u Sarajevu, na završnoj ceremoniji su predstavljeni ciljevi projekta, dat je pregled realiziranih aktivnosti, te predstavljena evaluacija bibliotečko-informacionog sistema UNSA u odnosu na LNSS.
Projekat je počeo u oktobru 2015. godine, a prvi susret partnera je održan 2016. godine od kada se aktivno radilo na realizaciji svih projektom predviđenih aktivnosti. Realizirane su brojne aktivnosti, a kao posebno značajne istaknute su aktivnosti koje su rezultirale izradom strateških dokumenata vezanih za biblioteke, izradom LNSS kurikuluma, razvojem online platforme za biblioteke – Springshare, te organizacijom „Nacionalnog dana svjesnosti o bibliotekama“.
Intencija projekta, kako je kazala koordinatorica projekta za Univerzitet u Sarajevu doc. dr. Lejla Hajdarpašić, jeste uvezivanje država Zapadnog Balkana u jedinstvenu bibliotečku mrežu koja će i nakon završetka projekta postojati.
„Ono što je u svim ovim aktivnostima Univerzitetu u Sarajevu bilo najvažnije jeste izrada strateških dokumenata za uspješno planiranje i upravljanje u akademskim bibliotekama“, kazala je doc. dr. Lejla Hajdarpašić. Temeljni ciljevi LNSS projekta, pojasnila je, jesu modernizirati biblioteke i poboljšati razinu kompetencija i vještina bibliotečkog osoblja u visokoškolskim institucijama kroz razvoj inovativnih biblioteka kao podrška obrazovanju i cjeloživotnom učenju. Također je cilj strukturirati strategiju razvoja bibliotečkog osoblja fokusiranu na poboljšanje standarda i kvaliteta biblioteka u državama Zapadnog Balkana (ZB), a kako bi se poboljšao kvalitet bibliotečkih usluga i visokog obrazovanja općenito, te njihova važnost za tržište rada i društvo.
Naglašeno je da je kroz projekat bilo važno unaprijediti upravljanje i dostupnost biblioteka u državama Zapadnog Balkana strateškim planiranjem i razvojem politika, te uspostaviti i održavati bibliotečku mrežu s ciljem širenja, održivosti i iskorištavanja rezultata projekta u budućnosti na nacionalnoj i regionalnoj razini.
Uloga stručnjaka u realizaciji projekta je bila velika, stoga su koordinatori projekta Jerald Cavanagh i Padraig Kirby sa Tehnološkog instituta u Limericku (Irska) imali obavezu da koordiniraju sve partnere iz EU i država Zapadnog Balkana kako bi se projekt što uspješnije implementirao.
Završnoj ceremoniji prethodio je sastanak upravnog odbora projekta na kojem su partneri u projektu prezentirali aktivnosti i postignuća tokom prethodne tri godine na njihovim institucijama.
Vrijeme trajanja projekta:
15. 10. 2015–14. 10. 2018.
Nositelj projekta:
Tehnološki institut u Limericku, Irska
Partneri:
Transilvanijski univerzitet u Brašovu (Rumunija), Univerzitet na Kritu (Grčka), Poljoprivredni univerzitet u Tirani (Albanija), Univerzitet „Fan S. Noli” u Korči (Albanija), Univerzitet u Tirani (Albanija), Univerzitet u Prištini, Kosovska Mitrovica, Kosovo (Kosovo under UNSC Resolution 1244/99), Univerzitet Crne Gore (Crna Gora), Univerzitet u Sarajevu (BiH), Kantonalna i univerzitetska biblioteka u Bihaću (BiH), Sveučilište u Mostaru (BiH).