Upiši Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Sarajevu | Praćenje evropskih tokova u razvoju pripadajućih nauka i za njih vezanog obrazovanja
Prirodno-matematički fakultet je osnovan 1960. godine, odlukom nadležnog organa Narodne Republike Bosne i Hercegovine (Službeni list, broj 50/60) o izdvajanju Prirodno-matematičkog odsjeka iz Filozofskog fakulteta, čime postaje samostalna naučno-nastavna ustanova, koja objedinjava prirodne i matematičke nauke.
Danas je Prirodno-matematički fakultet organizaciona jedinica Univerziteta u Sarajevu koja daje ogroman doprinos u naučnoj prepoznatljivosti i vidljivosti Univerziteta u Sarajevu, ne samo u regionalnim, nego i u globalnim svjetskim okvirima, o čemu svjedoče naučni uspjesi naših bivših studenata koji su sadašnji zaposlenici Prirodno-matematičkog fakulteta ili su zaposlenici renomiranih univerziteta i institucija diljem svijeta.
Organizaciona struktura Prirodno-matematičkog fakulteta uključuje pet odsjeka i to: Odsjek za biologiju, Odsjek za fiziku, Odsjek za geografiju, Odsjek za hemiju i Odsjek za matematiku. Svaki od navedenih odsjeka realizira nastavno-naučni proces na prvom, drugom i trećem ciklusu prema bolonjskim principima studiranja.
Svaki nastavno-naučni odsjek predstavlja zaokruženu nastavnu i naučnu cjelinu, koja se sastoji iz nastavno-naučnih katedri, naučnoistraživačkih centara i instituta.
Nastava na prvom (četverogodišnjem) i drugom (dvogodišnjem) ciklusu studija na Odsjeku za biologiju se organizuje kroz slijedeće studijske programe: „nastavnički smjer“, „biohemija i fiziologija“, „ekologija“, „genetika“, „mikrobiologija“, te „ekološki monitoring i biološka procjena kvaliteta voda“ na drugom ciklusu studija. Na Odsjeku za fiziku realizuju se dva studijska programa: „fizika u obrazovanju“ i „fizika“. Odsjek za geografiju uključuje „nastavnički smjer“, „regionalno i prostorno planiranje“ „turizam i zaštitu životne sredine“, a Odsjek za hemiju „nastavnički smjer“, „opći smjer“ i „kontrolu kvaliteta i zaštitu okoliša“. Odsjek za matematiku ima trogodišnji prvi i dvogodišnji drugi ciklus studija po programima: „opći smjer“, „primijenjena matematika“, „nastavnički smjer (matematika)“, „nastavnički smjer (matematika i informatika)“, „teorijska kompjuterska nauka“ te dvogodišnji stručni studij „Informacione tehnologije“.
Prilagođavajući se potrebama tržišta rada, Odsjek za matematiku pokrenuo je stručni studij „Informacione tehnologije“ u trajanju od dvije godine. Diploma stručnog specijaliste iz informacionih tehnologija, koja se dobije po završetku ovog studija, kvalificira nositelja da radi u firmama i institucijama koje razvijaju i koriste računarske aplikacije, kao što su softverske firme, osiguravajući zavodi i banke, kao i u drugim firmama i institucijama kojima trebaju IT-specijalisti.
Prirodno-matematički fakultet je kroz kontinuirano zapošljavanje mladog kadra ulagao u budućnost i za očekivati je da će i generacije koje dolaze imati znanja i snage uz stalnu nadgradnju sistema kvaliteta da nastave daljnje stvaranje historije ovog fakulteta u okviru evropskog i globalnog prostora visokog obrazovanja.