Studenti prve godine drugog ciklusa studija Arhitektonskog fakulteta UNSA posjetili Poljoprivredno dobro Farmu Spreča
Studenti prve godine drugog ciklusa studija Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu su u utorak, 09. 05. 2023. godine imali priliku posjetiti Poljoprivredno dobro Farmu Spreča, Gornje Dubrave. Glavna djelatnost Farme jeste primarna poljoprivredna proizvodnja odnosno proizvodnja svježeg kravijeg mlijeka i dijelom uzgoj tovnih kategorija. Posjetu je organizovao prof. Sabrija Bilalić kao vid terenske nastave u sklopu predmeta Projektovanje 10 (Poljoprivredni objekti). Kako je posjeta organizovana van Kantona Sarajevo, za prevoz studenata bila je zadužena firma Centrotrans d.d. Sarajevo, a sponzori prevoza su bile firme “DIAMEDIC” d.o.o. Sarajevo i “HIFA OIL” d.o.o. Tešanj.
Studente je dočekao i kroz kompleks proveo Said Karić, direktor Farme Spreča, zajedno sa svojim saradnicima. Cilj posjete je bio upoznavanje studenata sa problematikom i tehnologijom poljoprivrednih objekata kao što je Farma za krave.
Farma Spreča jedna je od najvećih u Bosni i Hercegovini. Posjeduju štalske kapacitete za smještaj više od dvije hiljade životinja, a trenutna popunjenost iznosi okvirno 60 posto. Udio pasmina životinja je 70 posto holštajn (mliječna pasmina) i 30 posto simentalka (kombinirana pasmina). Sav podmladak na farmi se zadržava za vlastiti uzgoj, dok se mlijeko plasira u „Milkos“ Sarajevo.
Prilikom predstavljanja Farme Spreča, direktor Karić je student upoznao i sa načinom rada i organizacijom bez koje ne bi bilo moguće upravljati velikim površinama i brojem životinja. Sistem i organizacija rada je koncipirana na način da postoje različiti sektori kroz koje se odvija biljna i animalna proizvodnja. Jedan od njih je Sektor stočarstva što je i primarna djelatnost Farme. Držanje muznih krava se zasniva na slobodnom načinu držanja u štalama, odnosno nadstrešnicama koji pogoduje zdravlju samih krava obzirom da imaju mogućnost kretanja, biranja mjesta za ležanje, sticanje i održavanje kondicije i podizanje proizvodnog nivoa. Staje sa slobodnim sistemom držanja omogućavaju grupisanje krava po proizvodnji, mliječnosti, stadijumu laktacije i sl.
Pored upoznavanja sa načinom rada farme za proizvodnju mlijeka, studenti su imali priliku upoznati se i sa bioplinskim postrojenjem. Tom prilikom studentima je predstavljen način proizvodnje električne i toplotne energije koji se temelji na organskom otpadu, odnosno biogasu koji nastaje od kukuruzne silaže te goveđeg i pilećeg stajnjaka.