Projekcija snimka dokumentarno-plesne predstave "U IME OCA"

Projekcija snimka dokumentarno-plesne predstave "U IME OCA"

PETAK, 17.02.2023. / POZORIŠTE MLADIH SARAJEVO (Kulovića 8) od 18:30h

Udruženje Zaboravljena djeca rata osnovano je 2015. godine od strane nekoliko entuzijasta – aktivistica za ljudska prava i “djece rođene zbog rata” iz Bosne i Hercegovine, koja su ostala u sjeni rata i poraća, nevidljiva i neprepoznata kao vulnerabilna kategorija djece, u zemlji porijekla svojih majki i/ili zemlji porijekla svojih bioloških očeva. Udruženje je prvo i trenutno jedino udruženje u cijelom svijetu čije su osnivači i članovi djeca rođena zbog rata koje na potpuno drugačiji način pristupa tematici djece rođene zbog rata. Prvo koje radi na društvenoj i pravnoj vidljivosti, prvo koje okuplja članove, a koji pripadaju gore navedenim kategorijama.

 

U cilju pravnog i društvenog prepoznavanja i uvažavanja djece rođene zbog rata, kroz aktivizam, javna zagovaranja, istraživanja, umrežavanja i umjetnost, doprinosimo eliminaciji stigme i diskriminacije ove društvene kategorije. Zaboravljena djeca rata (ZDR) je bosanskohercegovačka globalna organizacija koja zagovara pravno i društveno prepoznavanje djece rođene zbog rata na osnovu pozitivne prakse iz BiH. Želimo solidarno i inkluzivno društvo bez nasilja, u kojem se poštuje vladavina prava.

U našoj borbi za pravnu i društvenu prepoznatljivost djece rođene zbog rata, veliku važnost ima predstava „U IME OCA“ povodom koje vam se obraćamo. Riječ je o projekciji filma o dokumentarno-plesnoj predstavi čiji su protagonisti umjetnici iz Bosne i Hercegovine i Austrije, a režirao je Darrel Toulon.

 

Predstava "U ime oca" govori o iskustvima djece rođene iz čina ratnog silovanja, te djece čiji su očevi bili pripadnici mirovnih i humanitarnih misija. Za vrijeme rata u BiH ratno silovanje preživjelo je između 35.000 i 50.000 žena i muškaraca. Veliki broj njih je zatrudnjelo, a većina ih je rodila djecu koju sistem u BiH još uvijek ne prepoznaje.

Predstava "U ime oca", nastala je u koprodukciji The Alpha Group, Udruženja Zaboravljena djeca rata i Narodno pozorište Tuzla. Prvu podrška je data od strane Austrijskog kulturnog forma.

 

Značaj ove predstave ogleda se u mogućnosti da se progovori o ovoj temi, da se probudi svjesnost da djeca rata postoje kako bi prestali biti nevidljivi, te da pomogne društvu da to prihvati. Tokom predstave, na scenu izlaze i članovi Udruženja Zaboravljena djeca rata i to Ajna Jusić i Ivana Barbara Cook. Priče ostalih članova predstavljene su izvrsnim vještinama, sposobnostima i talentima glumaca koji potiču sa Akademije dramskih umjetnosti u Tuzli.

 

Direktorica Austrijskog kulturnog foruma Sabine Kernthaller istakla je da je predstava "U ime oca" dotiče tema prošlosti i budućnosti i koja ističe značaj dijaloga. Direktor Narodnog pozorišta Tuzla Mirza Ćatibušić istakao jer da je riječ o predstavi koja je specifična i kojom mladi glumci uz Ajnu Jusić, šalju univerzalnu poruku koja je primjenjiva u bilo kojem dijelu svijeta. Režiser Darrel Toulon istako je da je želio da dati glas toj djeci, ljudima kako bi ispričali svoju priču. On je također istakao da je riječ o dokumentarnom teatru, ne fikciji, koji transformiše stvarne priče na scenu i koji teži da sruši zid šutnje koji postoji u vezi s tom temom.

 

Premijera predstave odigrana je u Tuzli, u Narodnom pozorištu 20.03.2019. godine. Zbog velike zainteresovanosti, prva repriza odigrana je u istom pozorištu već 22.03.2019. Nakon Tuzle, predstava je putovala u Živinice, Srebrenicu, Sarajevo, Osijek i Vinkovce.

 

Specifičnost ove predstave se još ogleda u činjenici da ona ima tri dijela. Prvi dio predstave su priče djece rođene zbog rata u BiH, drugi dio predstave govori o djeci rođenoj zbog rata u Ugandi, dok treći dio predstave govori o djeci rođenoj kao posljedica Drugog svjetskog rata. Planirano je da ova tri dijela budu sastavljena u jednu predstavu koja će na najbolji način prikazati kako nevidljivost djece rođene zbog rata traja decenijama unazad.

Projekcija snimka dokumentarno-plesne predstave "U IME OCA"