Predstavljena knjiga "Endemi flore planina u okolici Sarajeva" autorice profesor emeritus dr. Dubravke Šoljan
Predstavljanje knjige "Endemi flore planina u okolici Sarajeva" autorice profesor emeritus dr. Dubravke Šoljan upriličeno je u četvrtak 8. juna 2023. godine u organizaciji Odsjeka za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj uputio je čestitke profesorici Šoljan u ime Univerziteta u Sarajevu i svoje lično ime, te se kao nekadašnji student profesorice Šoljan prisjetio ljetnog semestra 1983. godine kada je profesorica organizovala terensku nastavu na Treskavici prilikom koje su studenti imali priliku uživati u ljepotama prirode, istraživati bogatstvo biljnog svijeta i stjecati neprocjenjivo iskustvo.
„Knjiga profesorice Šoljan je najljepši dar koji je mogla da ostavi mladim ljudima, budućim biolozima, ali i nama starijima koji smo školu profesorice Šoljan formalno prošli, a sada uz ovu knjigu to znanje usavršavamo“, naveo je rektor Škrijelj.
Knjigu "Endemi flore planina u okolici Sarajeva" predstavili su prof. dr. Senka Barudanović, redovna profesorica Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i predstavnica Bosne i Hercegovine pri Konvenciji o biodiverzitetu i Međudržavnoj platformi za biodiverzitet i ekosisteme servise, te recenzenti: prof. dr. Edina Muratović, redovna profesorica Prirodno-matematičkog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i najbliža saradnica profesorice Šoljan, i prof. dr. Nenad Jasprica, redovni profesor interdisciplinarnih prirodnih znanosti na Geološkom odsjeku Prirodoslovnog-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Moderator promocije bila je prof. dr. Sabina Trakić.
Prof. dr. Senka Barudanović je istakla da joj je čast da bude jedan od promotora knjige koja se bavi specifičnim biodiverzitetom Bosne i Hercegovine - endemičnim vrstama. „Danas je u Bosni i Hercegovini važno da imamo publikacije koje govore o vrijednostima biodiverziteta. Vidimo da nedostatak takvih publikacija može dovesti do toga da vrste pod različitim pritiscima jednostavno nestanu, da zaboravljamo na njih, da ne provodimo naše društvene aktivnosti u skladu sa svim tim vrijednostima koje imamo u našoj okolini“, navela je profesorica barudanović, te naglasila da je profesorica Šoljan tome posvetila svoj rad tokom cijelog života, te da je ovo je jedna od njenih publikacija koja jako puno doprinosi smanjenju tog nedostatka informacija. Tom prilikom uputila je poziv i svima kolegama u Bosni i Hercegovini da što više publiciraju, da se što više bave biodiverzitetom, te da daju doprinos našim znanjima o našoj prirodi.
Da je profesorica Šoljan ostavila neizbrisiv trag na generacije i generacije studenata naglasila je profesorica Muratović. „Pored njenog naučnog opusa koji je izuzetno značajan i važan, taj ljudski odnos i to poštovanje onih najmlađih, zaista je obilježio životni put profesorice Šoljan. Želim da iskažem počast prije svega zbog tog njenog ljudskog odnosa, a onda naravno i svega ostalog, njenog aktivnog rada, i ne samo aktivnog rada, već i objavljivanja iznimno vrijednih i jedinstveih monografija. Profesorica Šoljan je zaista posvećena cjeloživotnom učenju“. Govoreći o knjizi, profesorica Muratović naglašava da je knjiga prekrasna, te da vjeruje da će biti puno ljudi koji će imati priliku da se upoznaju s njom, ne samo onih koji su aktivni botaničari, ne samo studenti različitih fakulteta koji u svojoj osnovi edukacije imaju botaniku, već i planinari i svi oni koji rado odu u planinu, rado pohode prirodu i žele da je upoznaju.
Prof. dr. Nenad Jasprica ističe da je profesorica Šoljan izvrstan pedagog i izvrsna kolegica, te da je učila generacije i generacije i izvela ih na pravi put.
„Knjiga je jedan logični slijed dugogodišnjeg znanstvenog rada profesorice. Naime, ona je kao izvrstan taksonom, ali i ekolog, svoj znanstveni opus pretočila u jedno znanstveno djelo od izuzetne važnosti ne samo za Bosnu i Hercegovinu kao zemlju bioraznolikosti, nego i na razini Europe. Bosna i Hercegovina i ovaj prostor koji dijeli nekoliko zemalja u okruženju je takozvani hot spot centar, znači jedna vruća točka bioraznolikosti na europskoj i svjetskoj razini. Tim više ovo znanstveno djelo pokazuje posebnu vrijednost i značenje ne samo za lokalno stanovništvo Bosne i Hercegovine, nego i za stanovnike cijelog svijeta“, naveo je profesor Jasprica.
Knjiga pod naslovom "Endemi flore planina u okolici Sarajeva", kako navodi autorica profesorica Šoljan, je posvećena najzanimljivijoj komponenti flore Bosne i Hercegovine a to su to su endemične biljke.
„U ovoj knjizi je obrađeno 67 taksona ili svojti, a ima ih mnogo više. Prezentacija baš tih vrsta je bila dosta vezana sa posjedovanjem dobre fotodokumentacije. Ja uvijek u prirodu nosim fotografski aparat i fotografiram. Tako da sve biljke koje su prezentirane u knjizi, njihove fotografije su autorske. Išlo se u planinu od 600-700 metara pa do preko 2000 metara nadmorske visine. Dakle puno terenskog rada kroz puno godina, ali intenzivan rad na stvaranju ove knjige je trajao oko godinu dana, zaista svaki dan po nekoliko sati. Sve se to skupilo i tako objedinilo u jedno štivo koje može biti od koristi botaničarima, profesionalcima, ali i studentima koji se bave botanikom, koji se bave biologijom općenito, kao i primijenjenim znanostima“, navela je profesorica Šoljan, te uputila riječi zahvalnosti izdavaču „Dobra Knjiga“ i svim osobama koje su učestvovale u pripremi ovog djela od preko 200 stranica sa preko 200 autentičnih fotografija.