Orijentalni institut UNSA organizirao “Čas sjećanja - dr. Teufik Muftić“
Povodom obilježavanja 20 godina od smrti prof. dr. Teufika Muftića, Orijentalni institut Univerziteta u Sarajevu organizirao je "Čas sjećanja - dr. Teufik Muftić" koji je održan u ponedjeljak, 15. maja 2023. godine u 13:00 sati u svečanoj sali Univerziteta u Sarajevu.
Sudjelovali su akademik prof. dr. Esad Duraković i dr. Lejla Gazić, uz moderiranje dr. Dželile Babović.
“Profesor Muftić je jedan od velikana bh. arabistike. Bez njegovog čuvenog Arapsko-bosanskog rječnika ne može nijedan realista. Ma koliko dobro savladali arapski jezik, bez rječnika prof. Muftića ne možete. Zaista je nezaobilazan“, kazala je moderatorica Babović.
Akademik Duraković je u uvodnom izlaganju najprije pozdravio kćer prof. Muftića: “Vjerujem da je ovo za Vas poseban događaj, ali jeste i za nas. Vi ste biološko čedo prof. Muftića, a mi smo intelektualno. S ponosom mogu reći da pripadam onim ljudima koji su, ne samo učili od prof. Muftića, nego koji su tokom teških ratnih godina u Sarajevu prijateljevali s njim. Valjda se ljudi najbolje i upoznaju u tim dramatičnim vremenima“. Ispričao je da je prof. Muftić sasvim slučajno počeo da se bavi arapskim jezikom, pa u prilog tome navodi Muftićeve davno zapisane riječi: ”Arapskim jezikom počeo sam se baviti (ex privata) nakon završetka srednje škole (1938.) te je to ostalo moja osnovna preokupacija sve do danas”. Njegov rukopis opisao je kao osnovnoškolski, kao čudesan, pravilan, konzistentan, a o njemu kao čovjeku Duraković je dalje kazao: “To je čovjek koji je imao izuzetan karakter, uredan, strog i prema sebi i rukopisu, i izvorima koje je koristio. Ostao je u svojim djelima, našim sjećanjima. Svih tih godina koje sam proveo s njim, ja i danas, ponekad, vjerovali ili ne, besjedim s njegovom dušom“.
Moderatorica Babović je iskoristila priliku da se zahvali za jednu divnu gestu Muftićeve kćerke: “Prije izvjesnog vremena kćerka prof. Muftića - Senida Gušić, poklonila je Orijentalnom institutu dio knjiga iz njegove biblioteke, kao i neke pisane materijale i bilješke koje su ispisane rukom Muftića. Koristim priliku da joj se zahvalim za ovaj vrijedan poklon“.
O uspomenama koje povezuje sa prof. Muftićem, govorila je i dr. Lejla Gazić: “Sjećam se njegovih listića na kojima je ispisivao riječi za budući rječnik, rukopisom samo onakvim kakav je on mogao pisati i kakav je bio jedinstven, nalivpera – koja je uvijek ostavljao pod istim uglom na papiru kada je odlazio na pauzu...“.