Okončana Akademija medijskog prava Pravnog fakulteta UNSA i medijskog programa Fondacije Konrad Adenauer
U periodu od 25. 09. do 30. 10. 2021 godine, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu (dalje: Fakultet) realizovana je Akademija medijskog prava (dalje: Akademija). Akademija je rezultat saradnje između Fakulteta i Konrad Adenauer Stiftung Media Programm South East Europe sa sjedištem u Sofiji (Medijski program za Jugoistočnu Evropu fondacije Konrad-Adenauer), a koja je inicirana u okviru pripremanja studenata za regionalno i svjetsko takmičenje iz medijskog prava (Monroe E Price Media Law Moot Court Competition). Akademiju je pohađalo ukupno 20 polaznika. Taj broj je bio ograničen, s obzirom na limitiran broj prisutnih osoba u zatvorenom prostoru, a usljed epidemioloških mjera koje su na snazi u Kantonu Sarajevo i Federaciji BiH, te kapaciteta sale broj 331. Tokom šest radnih subota, realizovano je ukupno deset radionica i to:
- Uvod: sloboda izražavanja i sloboda medija u BiH (asst. Nasir Muftić),
- Sloboda izražavanja online (asst. Nasir Muftić),
- Nezakonito audio i video snimanje: između prava na privatnost i slobode izražavanja (Anesa Šećerkadić, MA iur.),
- Upravljanje slobodom govora na Facebooku: Oversight Board (asst. Harun Išerić),
- Dezinformacije (asst. Igor Popović, Pravni fakultet Univerziteta u Banja Luci),
- Kleveta (asst. Tahir Herenda),
- Zaštita i sigurnost novinara: između međunarodnih standard i bh. prakse (prof. dr Lejla Turčilo, Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu),
- Govor mržnje (asst. Tahir Herenda),
- Pravo na pristup informacijama (Uglješa Vuković, Transparency International u BiH),
- Zaštita novinarskih izvora (dr. Mladen Obrenović, Al Jazeera Balkans).
Poseban značaj Akademije jeste u raznolikosti polaznika, ali i predavača, koji nisu samo bili pravnici, članovi akademske zajednice, već i praktičari, te novinari i doktori komunikoloških nauka. Također, članovi akademske zajednice su dolazili sa različitih univerziteta, čime se dodatno jačala veza između javnih univerziteta u BiH. U konačnici, učešće predavača iz civilnog društva i medija, dodatno je osnažilo ugled Fakulteta u tim sferama našeg društva. Povjerenje koje je KAS-ov Medijski program ukazao Fakultetu u organizaciji Akademije, svjedoči ugled i kredibilitet koji Fakultet uživa, te njegovu sve veću prepoznatljivost u regionalnim okvirima.
Imajući u vidu kontinuirano učešće studenata Pravnog fakulteta na takmičenjima u simulaciji suđenja iz medijskog prava, kao i saradnju sa OSCE-om te KAS-om u organizaciji različitih vidova neformalnog obrazovanja o medijima, slobodi medija i slobodi izražavanja, svjedoči liderstvo Pravnog fakulteta u BiH, ali i u regionu, u ovoj pravnoj oblasti.