Održan tradicionalni i međunarodni 13. Sajam stipendija
Služba za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, u saradnji Ambasadom Republike Francuske, Campus France i Francuskim institutom, te uz podršku Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, organizovala je 13. Sajam stipendija, koji je održan u srijedu, 25. oktobra 2023. godine u prostorijama Rektorata Univerziteta u Sarajevu.
Sajam je otvorio prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, naglasivši da Univerzitet u Sarajevu, putem svoje Službe za međunarodnu saradnju, ponosno organizuje ovaj sajam već 13 godina s ciljem da promovira obrazovanje i pruži informacije o mogućnostima koje naši studenti imaju u inostranstvu.
„U proteklih pet akademskih godina, poslali smo preko 1500 studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja Univerziteta u Sarajevu na partnerske visokoobrazovne institucije, a bili smo domaćini za preko 800 inostranih studenata i univerzitetskog osoblja. Najzastupljeniji program je svakako Erasmus+ u kojem naš univerzitet potpisuje sporazume sa 230 visokoobrazovnih institucija“, naveo je rektor Škrijelj, izrazivši zadovoljstvo što je Univerzitet u Sarajevu danas domaćin predstavnicima institucija iz 18 zemalja.
NJ. e. gospodin François Delmas, ambasador Francuske u BiH, istakavši uspješnu saradnju sa Univerzitetom u Sarajevu, naveo je da svake godine sve više bh. studenata odlazi studirati u Francusku. „Moram da kažem da je veoma važno za studente da im se ponudi da mogu jedan dio svog školovanja provesti u inostranstvu“, naglasio je ambasador Delmas.
„Ove godine smo počasni gosti, imat ćemo direktne susrete sa studentima. Doveli smo i predstavnike naše univerzitetske agencije, a tu su i predstavnici devet francuskih univerziteta“, naglasio je ambasador Delmas, te najavio i konkurs za dodjelu francuskih stipendija za master i doktorske studije. Informacije, u vezi sa tim, bit će dostupne u Francuskom institutu.
„Drago nam je da već postoji veliki interes studenata i studentica iz Bosne i Hercegovine za studij u Francuskoj. Mislim da je to veoma dobro za njih i njihovo školovanje, jer u Francuskoj postoje veoma kvalitetni univerziteti, postoji kvalitetan život koji se tamo živi i mislim da su ovakve razmjene studenata izuzetno važne“, naglasio je te dodao: „Međunarodna razmjena je veoma važna. Naročito nam je bitno da uspostavimo razmjenu u oblasti istraživačkih i naučnih posjeta i programa. I partnerstva, koja se ostvaruju na studentskom i univerzitetskom nivou, važna su i korisna za sve“.
U izjavi za medije prof. dr. Enita Nakaš, prorektorica za međunarodnu saradnju Univerziteta u Sarajevu, istakla je da je Sajam stipendija Univerziteta u Sarajevu jedinstvena prilika da studenti vide šta im zapravo nudi Univerzitet u Sarajevu, gdje mogu otići na razmjene i kakve mogućnosti imaju. „Ono što je najvažnije za nas jeste da naši studenti shvate da praktično kroz Univerzitet u Sarajevu mogu dobiti svjetsko obrazovanje, mogu otići i vratiti se na svoj Univerzitet i u svoj grad“, istakla je prorektorica Nakaš, te dodala: „Univerzitet u Sarajevu je napravio sve korake koji su potrebni da se svi ostvareni rezultati koje naši studenti postignu tokom razmjene, bez obzira da li se radi o prvom, drugom, integrisanom ili trećem ciklusu studija, budu praktično priznati, pa čak i ako rade samo internship programe, to je također prepoznato i vidljivo u dodatku njihove diplome“.
Također je podcrtala da je međunarodna saradnja najvažnija za brzu transformaciju društva, jer obrazovanje samo po sebi traži određeno vrijeme da se vide rezultati kvalitetnog ili nekvalitetnog obrazovanja.
Važnost 13. Sajma stipendija prepoznalo je 55 izlagača iz 18 zemalja.
Cilj Sajma stipendija bio je da okupi sve institucije koje dodjeljuju i/ili administriraju stipendije ili dodjeljuju druge vrste finansijske podrške za studiranje u BiH i inostranstvu, te da im omogući da predstave svoje programe stipendiranja i finansijske podrške i da priliku posjetiocima da sve informacije o mogućnostima stipendiranja daljnjeg obrazovanja u BiH ili u inostranstvu dobiju na jednom mjestu.
Ove godine su predstavljeni programi stipendiranja koji su dostupni našim studentima, nastavno/naučnom i nenastavnom osoblju, kao i onima koji žele nastaviti školovanje, profesionalno se usavršavati ili se dodatno obrazovati u inostranstvu.
Najviše izlagača (institucija i univerziteta) koji su predstavili svoje programe finansiranja dolazi iz Republike Francuske. Jedan od ciljeva Sajma je i intenziviranje saradnje i povezivanja akademske zajednice Univerziteta u Sarajevu sa akademskom zajednicom Republike Francuske.