Nova knjiga u izdanju Katoličkog bogoslovnog fakulteta – „Križni put dijaloga i ekumenizma“

Nova knjiga u izdanju Katoličkog bogoslovnog fakulteta – „Križni put dijaloga i ekumenizma“

Krajem ovog mjeseca u izdanju Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu te suizdanju Glasa Koncila iz Zagreba iz tiska je izašla knjiga prof. dr. sc. Nike Ikića naslovljena „Križni put dijaloga i ekumenizma“. Autor je o knjizi napisao: „Katolički bogoslovni fakultet je poput zjenice oka Vrhbosanske nadbiskupije i cijele metropolije. U kulturnom i geografskom, povijesnom i religijskom smislu smješten je na razmeđu zapadne i istočne civilizacije, na prostoru na kojem se susreću različite vjere, kulture i nacionalnosti. Upravo je to idealan okvir i pravi izazov ove mjesne Crkve za istinskim i iskrenim dijalogom te za duhovnim, konkretnim, životnim ekumenizmom. Ova mjesna Crkva može biti most zajedništva, a njezin Katolički bogoslovni fakultet motor dijaloga i sveza jedinstva.“
 
Recenzenti su napisali o knjizi:
 
Biskup Ratko Perić:
„Dr. Ikić odvažno se nosi s izazovima i mjesta u kojem živi i vremena u kojem djeluje… A koliko u taj svoj rad unosi talenta razboritosti i jakosti, pravednosti i umjerenosti, može prosuđivati svaki čitatelj… Moj je dojam da mu se dar razboritosti čita i u samom naslovu ovoga djela Križni put… Ikićev je silan napor da istakne dopuštene razlike koje su naravne i samorazumljive, da razluči elemente koji ne škode, nego obogaćuju od onih koji stvarno razaraju i razjedinjuju, da preporuči ono što je na izgrađivanje u ljubavi…
Vjerujem u pravi ekumenizam zato što je Isus za nj molio i za nj se žrtvovao!
Vjerujem u pravi ekumenizam zato što je Isus Križni put trasirao i prvi njime prošao!
Vjerujem u pravi ekumenizam zato što Isus od nas traži da za to molimo, na tome radimo i tom Viom dolorosom hodimo!
Vjerujem da ovakve ekumenske knjige kao Ikićev Križni put dijaloga i ekumenizma mogu pomoći na tom putu da se stigne do onoga jedinstva kakvo Bog želi!“

 
Prof. dr. Mato Zovkić, emeritus:
„Autor je građu podijelio u tri tematske cjeline: Prvi dio: Dijaloški put i međureligijski dijalog – Most prema drugima i drugim religijama (osam članaka), Drugi dio: Ekumenizam – put Katoličke crkve prema pravoslavlju i drugim kršćanskim zajednicama (jedanaest članaka), Treći dio: Izabrane i osporavane ekumenske teme (trinaest članaka)…
Knjigu toplo preporučujem za tiskanje, budući da će dobro doći studentima teologije i vjeroučiteljima hrvatskog govornog područja te svima zainteresiranima. Iz nje zrači autorovo marljivo proučavanje saborskih smjernica za odnose prema drugim kršćanima i sljedbenicima nekršćanskih religija te praćenje poslijesaborskih dokumenata i događaja na tom području crkvenog djelovanja. On zna da nema brzih rezultata u ekumenskom i religijskom dijalogu, ali je uvjeren da je takav dijalog potreban i moguć.“
Nova knjiga KBF-a