Naučnici sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA učestvovali na Evropskoj kriminološkoj konferenciji u Bukureštu

Naučnici sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA učestvovali na Evropskoj kriminološkoj konferenciji u Bukureštu

Na nedavno održanoj Evropskoj kriminološkoj konferenciji u Bukureštu, naučnici sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu predstavili su najnovije radove koji se bave ključnim pitanjima u Bosni i Hercegovini. Ovaj događaj predstavlja međunarodnu platformu za razmjenu znanja i diskusiju o važnim temama iz oblasti kriminologije, a radovi doc. dr. sc. Sandre Kobajice Mišanović i dr. sc. Mirze Buljubašića bili su posebno zapaženi.

Doc. dr. sc. Sandra Kobajica Mišanović je predstavila rezultate dva značajna istraživanja, fokusirajući se na rad inspekcijskih organa na polju zaštite okoliša i maloljetničko prestupništvo u Bosni i Hercegovini. U svojoj prvoj prezentaciji Enhancing Environmental Governance: A Study of Performance and Transparency of Environmental Inspections in Bosnia and Herzegovina analizirala je izazove sa kojima se suočavaju okolišne inspekcije u svom radu, te ponudila vrijedne uvide o tome kako Bosna i Hercegovina može poboljšati transparentnost i efikasnost u rješavanju ekoloških prekršaja. U drugoj prezentaciji Exploring Juvenile Delinquency and Victimization in Bosnia and Herzegovina: Preliminary Results from the ISRD4 Dana predstavila je nova saznanja proizašla iz četvrte Međunarodne studije o samoprijavljenom prestupništvu (ISRD4). Ova studija, provedena u Sarajevu i Bihaću, obuhvatila je gotovo 1.900 mladih, pružajući detaljan uvid u obrasce prestupništva i viktimizacije, s važnim implikacijama za buduće politike u oblasti krivičnog pravosuđa.

Dr. sc. Mirza Buljubašić je doprinio diskusijama svojom prezentacijom na temu Restorative and Reflexive Yugonostalgia in Bosnia, Serbia and Croatia. Njegovo istraživanje bavi se trajnim fenomenom jugonostalgije i načinima na koje se ona ispoljava u različitim oblicima širom bivših jugoslovenskih republika. Istražujući virtualne prostore u kojima nostalgija za Jugoslavijom opstaje, dr sc. Buljubašić je skrenuo pažnju na to kako ova sjećanja koegzistiraju s današnjim nacionalnim identitetima. Pored toga, predstavio je i nalaze iz tekućeg istraživanja A Scoping Review of Attitudes Towards and Impacts of the International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia in Bosnia and Herzegovina: A Preliminary Results. Ovaj pregled istražuje lokalne percepcije Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju u Bosni i Hercegovini, otkrivajući kompleksan odnos između nastojanja tribunala da postigne pravdu i različitih stavova oblikovanih etničkom pripadnošću i traumom u regiji.

Doprinosi doc. dr. sc. Kobajice Mišanović i dr. sc. Buljubašića na ovoj prestižnoj konferenciji ističu posvećenost Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu rješavanju stvarnih izazova u Bosni i Hercegovini. Njihov rad ne samo da obogaćuje akademsko razumijevanje, već nudi i praktične uvide za poboljšanje politika suprotstavljanja kriminalitetu. Ova istraživanja ne doprinose samo domaćem kontekstu, već također jačaju međunarodnu prepoznatljivost Fakulteta i stvaraju prilike za saradnju s relevantnim institucijama i istraživačima iz cijelog svijeta.