Međunarodni naučni skup i radionica “Političko nasilje: Povijesni konteksti i savremeni izazovi” održavaju se na Univerzitetu u Sarajevu
Univerzitet u Sarajevu - Institut za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava i Odsjek za politiku i međunarodne odnose (DPIR) Univerziteta u Oxfordu, organizirali su međunarodni naučni skup i radionicu pod nazivom “Političko nasilje: Povijesni konteksti i savremeni izazovi”, čije je svečano otvaranje upriličeno danas, 25. oktobra 2024. godine u svečanoj sali Rektorata Univerziteta u Sarajevu.
Uvodnim obraćanjima prisutnima su se obratili prof. dr. Tarik Zaimović, rektor Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Andrea Ruggeri s Univerziteta u Oxfordu, i dr. Muamer Džananović, direktor Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu.
Kao univerzitet koji aktivno radi na promicanju nauke i znanja, kako je naveo rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Tarik Zaimović, naročito smo ponosni što smo, zahvaljujući djelovanju Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, domaćini ovakvog skupa. „Naše partnerstvo s Univerzitetom u Oxfordu dodatno potvrđuje našu predanost međunarodnoj saradnji i unapređenju akademskih istraživanja“, naglasio je rektor Zaimović.
Govoreći o političkom nasilju, bilo ono u obliku rata, represije ali posebno drugih oblika institucionalnog nasilja, rektor Zaimović naglašava da je ono duboko urezano u historiju čovječanstva. „A mi u Bosni i Hercegovini i Sarajevu, na žalost, imamo i previše spoznaja i uvida u problem i posljedice različitih formi političkog nasilja“, naveo je rektor Zaimović, te dodao: „Nažalost danas, na mnogim mjestima širom svijeta, vidimo različite oblike političkog nasilja - a ono što posebno zabrinjava da lekcije neposredne prošlost brzo zaboravljamo“.
Iako neposredni sukobi zahtijevaju našu pažnju, kako navodi rektor Zaimović, ono što nas dodatno, te posebno u Evropskom kontekstu, možda najviše treba zabrinuti predstavljaju „novi izraženiji, usudim se reći kreativniji, oblici institucionalnog političkog nasilja koje sve više poprima oblike ostvarenja najgorih oblika Orvelove distopije“.
„Ispravno razumijevanje historijskih događaja, te imperativno prepoznavanje narativa koji prethode nasilju, ključno je za pronalaženje rješenja i izgradnju mira u budućnosti“, podcrtao je rektor Zaimović, te izrazio uvjerenje da će rasprave i radovi koji će biti predstavljeni na ovom skupu doprinijeti ne samo boljem razumijevanju složene lepeze različitih oblika političkog nasilja, nego i pružiti jasne smjernice za opće djelovanje koje će voditi ka mirnijoj i stabilnijoj budućnosti.
Prof. dr. Andrea Ruggeri s Univerziteta u Oxfordu istakao je značaj ovog skupa, naglašavajući doprinos naučnika iz cijele Evrope na temama koje se dotiču globalnih pitanja. Zahvalio je na saradnji u istraživanju političkog nasilja te podcrtao važnost akademskog partnerstva između Univerziteta u Sarajevu, posebno Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, i Univerziteta u Oxfordu, uz napomenu da će se ova saradnja nastaviti i ubuduće.
Dr. Muamer Džananović je naglasio da ovaj naučni skup predstavlja važan trenutak za bosanskohercegovačku akademsku zajednicu i međunarodnu saradnju na polju istraživanja političkog nasilja, njegovih uzroka, posljedica i implikacija.
„Kao što znamo, političko nasilje je složen i višeslojan fenomen koji ostavlja duboke tragove na društva širom svijeta. On ne poznaje granice ni vremenske okvire, i manifestira se u različitim oblicima kroz historiju, dok i danas predstavlja ključni izazov za mir, stabilnost i razvoj. Upravo zbog toga ovaj naučni skup okuplja neke od najistaknutijih profesora s prestižnih univerziteta poput Oxforda, Zuricha, Milana, Firence, Amsterdama, čiji radovi doprinose dubljem razumijevanju ove problematike“, naveo je dr. Džananović. Također, podcrtao je da uloga nauke u analizi političkog nasilja nije samo u dokumentovanju historijskih činjenica, već i u kreiranju temelja za prevenciju i pronalaženje odgovora na savremene izazove s kojima se suočavamo. „Nažalost trenutno svjedočimo takvome u Ukrajini, Gazi i u drugim dijelovima svijeta. Razumijevanje dinamike političkog nasilja u historijskim i savremenim kontekstima može nam pomoći da uočimo obrazac djelovanja različitih aktera, od država do neformalnih grupa, te identificiramo mehanizme koji omogućavaju nasilje, ali i načine na koje se može zaustaviti“, smatra dr. Džananović. Istakao je da je ponosan na činjenicu da današnji naučni dio skupa i interes za političko nasilje koje je, između ostalog, dovelo do rata, masovnih zločina i genocida u Bosni i Hercegovini, dominantno nose naučnici iz Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava.
„Vjerujemo da ovim skupom, osim što jačamo akademsku i međunarodnu saradnju na polju istraživanja političkog nasilja i njegovih historijskih i savremenih implikacija, doprinosimo borbi protiv historijskog revizionizma i negiranja genocida nad Bošnjacima, koji su široko rasprostranjeni kako na lokalnom i regionalnom, isto tako i na globalnom nivou. Negatore genocida ćemo pobjediti borbom za istinu, za koju se moramo danonoćno boriti i puno više raditi i ulagati na tom planu“ naglasio je dr. Džananović.
Naučni skup i radionica “Političko nasilje: Povijesni konteksti i savremeni izazovi” okupili su istaknute naučne radnike i istraživače sa različitih prestižnih univerziteta i instituta. Učesnici skupa, pored naučnih radnika Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava Univerziteta u Sarajevu, između ostalih, uključuju naučnike sa Univerziteta Oxford, ETH Zurich, Univerziteta u Milanu, University College London, Univerziteta u Firenci i Univerziteta u Amsterdamu. Naučni i istraživači koji dolaze sa više prestižnih evropskih univerziteta prezentirat će svoja istraživanja o političkom nasilju širom svijeta.
Skup se održava 25. i 26. oktobra 2024. godine, a podršku organizaciji ovog događaja pružili su Evidence-based Policy Research and Action Hub (EPRAHub) i Folke Bernadotte Akademija (FBA), čime se dodatno osnažuje akademska i međunarodna saradnja na polju istraživanja političkog nasilja i njegovih historijskih i savremenih implikacija.
Ovim skupom želi se pružiti sveobuhvatan pregled političkog nasilja kroz prizmu historijskih okolnosti, kao i aktuelnih izazova u savremenom svijetu.