Svečano otvoren 3. međunarodni kongres zelene biotehnologije
U Sarajevu se od 30. 9. do 2. 10. 2021. godine održava 3. međunarodni kongres zelene biotehnologije koji će ugostiti preko 70 eksperata iz ove oblasti. Ovu prestižnu naučno-stručnu međunarodnu tematsku konferenciju ove godine organizuje Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju (INGEB) Univerziteta u Sarajevu.
Oblast zelene biotehnologije bavi se primjenom znanja iz oblasti biologije i biotehnologije u rješavanju globalnih izazova u ekološki prihvatljivoj proizvodnji hrane, lijekova, energije i zaštititi životne sredine.
Kongres su pozdravnim obraćanjima otvorili prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, prof. dr. Kasim Bajrović, predsjednik Organizacionog odbora 3. međunarodnog kongresa zelene biotehnologije, i prof. dr. Lejla Pojskić, predsjedavajuća Naučnog odbora Kongresa.
Rektor Škrijelj je ukazao da se važnost ovakvog skupa ogleda i u tome što je okupio preko 70 eminentnih imena iz ove oblasti, a koja imaju međunarodnu reputaciju. „Danas kada se čovječanstvo suočava sa globalnim izazovima koji traže globalne odgovore i zajedničku odgovornost prema svijetu, smatram da su ovakve naučne konferencije od izuzetnog značaja jer ne samo da nude mogućnost sagledavanja trenutnog stanja nego otvaraju i perspektive bolje međunarodne saradnje u rješavanju zajedničkih nam problema. Sama činjenica da ćemo do 2050. godine morati povećati proizvodnju hrane za čak 50 posto na svjetskom nivou ukoliko želimo prehraniti naš planet, a da će se pri tome po procjenama stručnjaka za 17 posto smanjiti obradiva površina zemlje po glavi stanovnika, dovoljni su pokazatelji da moramo djelovati odmah. Ako uz sve ovo dodamo još i izazove uzrokovane pojavom novih bolesti te ekološkim zagađenjima koja su, bez obzira na sve dosada poduzete mjere, iz godine u godinu sve veća, jasno je da struka i nauka moraju ponuditi svoja rješenja za budućnost“, istakao je rektor Škrijelj te poželio uspješan rad učesnicima Kongresa i izrazio nadu da će zaključci sa ove prestižne konferencije što prije naći svoje mjesto u praksi za dobrobit svih nas.
Prof. dr. Kasim Bajrović je podsjetio da je nakon 2. kongresa koji je organiziran u Istanbulu od strane Marmara Univerziteta 2019. godine Institut za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju Univerziteta u Sarajevu dobio privilegiju da organizira 3. kongres. „Unatoč teškim uslovima izazvanim pandemijom COVID-19 uspjeli smo da okupimo preko 70 ljudi iz svih dijelova svijeta. Svi radovi sa Kongresa će biti publicirani u časopisu Instituta za genetičko inženjerstvo i biotehnologiju UNSA Genetics & Appications koji je objavljen u mnogim naučnim bazama podataka i prepoznat širom svijeta.“
Govoreći o tome zašto je zelena biotehnologija danas važna, prof. dr. Lejla Pojskić pojašnjava da je razlog tome što nam nudi odgovore na glavne izazove današnjice, a to su proizvodnja zdrave i sigurne hrane, zaštita okoliša, proizvodnja ekološki prihvatljivih oblika goriva, održivo upravljanje otpadom i proizvodnja novih materijala. „To su sve izazovi na koje moramo odgovoriti u narednom periodu i nadamo se da će ova naučna konferencija biti jedno motivirajuće okruženje koje će zaiskriti u inovativnim nastojanjima naučnika i članova ovog društva“, naglasila je profesorica Pojskić.
Skup se održava u kombinovanom realno/virtuelnom okruženju uz uvažavanje epidemioloških preporuka.