Nakon devet godina trajno riješen problem: Grijanje u Kampusu preuzele KJKP “Toplane”
Današnjim potpisivanjem Ugovora o korištenju i održavanju termoenergetskog postrojenja za proizvodnju toplotne energije između Univerziteta u Sarajevu i KJKP „Toplane“, te ministarstava za obrazovanje, nauku i mlade i komunalne privrede i infrastrukture trajno je riješen dugogodišnji problem grijanja u Kampusu UNSA.
Ugovor su potpisali rektor Rifat Škrijelj i v. d. direktora „Toplana“ Amel Đogić, te ministri Anis Krivić i Nihada Glamoč, u prisustvu premijera Marija Nenadića.
Prema ovom ugovoru, UNSA će predati „Toplanama“ na korištenje i održavanje kotlovnicu, podstanicu, instalacije, opremu, prateće prostorije i distributivnu mrežu u Kampusu i izvan njega radi isporuke toplotne energije.
Grijanje iz sistema „Toplana“ korisnicima objekata u Kampusu će biti uspostavljeno za nekoliko dana, odnosno nakon što se obavi redovan servis na kotlovnici i podstanici.
Premijer Nenadić je kazao kako je sretan da je Vlada konačno riješila ovaj dugogodišnji problem i to na kvalitetan način, sa jasno i detaljno definiranim obavezama potpisnika Ugovora, zbog čega više nikada neće biti dovedeno u pitanje grijanje korisnika Kampusa.
„Mislim da smo napravili jedan strateški iskorak, jer ovaj projekt treba da se razvija i ubuduće, da se pokaže ekološka odgovornost naspram ovog grada i njegovih stanovnika“, naglasio je premijer Nenadić.
Rektor Škrijelj je naglasio da je ovim ugovorom problem trajno riješen, a na to se čekalo devet godina, jer je još 2011. godine donesen zaključak Vlade KS da „Toplane“ preuzmu kotlovnicu u Kampusu. Također, rektor Škrijelj je podsjetio da su od 2011. godine uslijedila dva perioda koja su dovela do konačnog rješenja problema grijanja u Kampusu Univerziteta.
U prvom periodu riješena su otvorena pitanja sa „Unis-Energetikom“, koja je tada vršila distribuciju toplotne energije u Kampusu, a značajan doprinos rješavanju ovog problema i iseljavanju „Unis-Energetike“ iz Kampusa dali su Vlada KS na čelu sa Elmedinom Konakovićem, tadašnja direktorica Sarajevogasa Nihada Glamoč i rukovodstvo Univerziteta u Sarajevu.
Drugi period koji obuhvata preuzimanje kotlovnice od „Toplana“ bio je zaustavljen zbog čestih promjena u rukovodstvu „Toplana“. Međutim, tokom 2020. godine, zahvaljujući značajnom doprinosu i aktivnom radu posebno Nihade Glamoč, ministrice komunalne privrede i infrastrukture KS, te premijera KS Marija Nenadića i ministra za obrazovanje, nauku i mlade KS Anisa Krivića, Univerzitet u Sarajevu je u komunikaciji sa „Toplanama“ i Pravobranilaštvom Kantona Sarajevo uspio prirediti ugovor koji je danas potpisan. Na ovaj način je nakon devet godina trajno riješen problem grijanja u Kampusu Univerziteta u Sarajevu.
Rektor Škrijelj je naveo da će korisnici organizacionih jedinica UNSA smještenih u Kampusu ubuduće imati uredno i bolje grijanje nego do sada, ali i da će kotlovnica u sastavu „Toplana“ emitirati manje zagađujućih materija u zrak. Današnjim potpisivanjem Ugovora stvoreni su preduvjeti da se kroz rekonstrukciju i modernizaciju kotlovnice u budućnosti na ovoj lokaciji obezbijede povoljniji uvjeti za zagrijavanje kako objekata u Kampusu Univerziteta tako i niza objekata u njegovoj okolici.
Ministar Krivić je istakao da će studenti zasigurno osjetiti razliku u boljem grijanju, a prelaskom na sistem „Toplana“ ostvarit će se i uštede na računima za oko 350.000 KM na godišnjem nivou.
„Drago mi je da smo okončali ovaj problem, nakon toliko vremena. Najvažnija je sigurnost i kontinuitet u isporuci grijanja, jer u sastavu Kampusa imamo više organizacionih jedinica, a tu je i biblioteka, te arhivska građa, čije je očuvanje bitno i na koju utječu promjene temperatura“, kazao je ministar Krivić.
Kako je navela ministrica Glamoč, obaveza je ministarstva kojim ona rukovodi da obezbijedi sredstva u budžetu za projektiranje i rekonstrukciju kotlovnice u narednom periodu, radi osiguranja što kvalitetnije isporuke toplotne energije.
V. d. direktora „Toplana“ Đogić je istakao da je Ugovorom predviđen prelazak u vlasništvo ovog preduzeća dijela zemljišta na kojem se nalazi kotlovnica. Tu će se graditi veliko postrojenje i na koje će biti priključen veći broj objekata, čija je gradnja planirana regulacionim planom.