Predstavljen novi broj časopisa „Bosniaca”
U Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine 5. februara 2020. godine predstavljen je novi broj časopisa „Bosniaca”.
„Bosniaca” je časopis Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH koji izlazi jedanput godišnje i u njemu se objavljuju originalni stručni i naučni radovi, građa od značaja za obnovu kolekcija NUB-a BiH i za bibliotečku struku u cjelini. Ovaj bosanskohercegovački stručni časopis u oblasti bibliotekarstva indeksiran je u nekoliko međunarodnih baza podataka: Web of Science, EBSCO-CEEAS, The Belt and Road Initiative Reference Source (EBSCO), INDEX COPERNICUS, Slavic Humanities Index-u, a dostupan je u ROAD (Directory of Open Access scholarly Resources) i CEEOL (Central and Eastern European Online Library), te u Hrčku kao i na KOBSON-u.
O časopisu „Bosniaca” govorili su glavni i odgovorni urednik, direktor Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH dr. Ismet Ovčina, prof. dr. sc. Aleksandra Horvat, članica Hrvatskog knjižničarskog društva i dugogodišnja profesorica Katedre za bibliotekarstvo na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, kao i profesori sa Odsjeka za komparativnu književnost i bibliotekarstvo Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Senada Dizdar i akademik prof. dr. Dževad Karahasan.
Dr. Ovčina je izrazio zadovoljstvo što je, i pored uvjeta u kojima Biblioteka radi, NUBBiH uspjela da izda još jedan broj „Bosniace“. On je istakao da je „Bosniaca“ prepoznatljiv časopis u BiH koji govori o bibliotečkoj struci. Naglasio je da novi broj časopisa sadržajno obrađuje niz aktuelnih tema iz domena bibliotečko-informacionog sistema, dokumentiranog naslijeđa, informacija i servisa u novom tehnološkom sistemu.
Prof. dr. sc. Aleksandra Horvat obratila se prisutnim izražavajući svoje zadovoljstvo što je članica međunarodne redakcije već dugi niz godina, te govorila o poslovima i izazovima koji se nalaze pred uredništvom svakog ozbiljnog časopisa pri stvaranju i oblikovanju novog broja.
Prof. dr. Senada Dizdar je sa stručnog stanovišta dala osvrt na sve članke, ističući da ovaj broj časopisa, pored članaka, donosi i zanimljive priloge.
Ovaj novi broj sadrži 16 preglednih i stručnih radova, kao i četiri prikaza. Kao i u prethodnom broju, i u ovom su dati radovi koji tematski variraju od historijskih tema, preko organizacije informacija, pa do mjerenja uspješnosti organizacijskog poslovanja visokoškolskih biblioteka.
Akademik prof. dr. Dževad Karahasan, između ostalog, naglasio je važnost postojanja jednog ovakvog časopisa za bibliotečku struku i ukazao na neraskidivu vezu Biblioteke i Vijećnice koja se nalazi na naslovnici svakog broja časopisa „Bosniaca“.
Promociji su, pored promotora, prisustvovali i autori objavljenih članaka, predstavnici akademske zajednice, bibliotečki djelatnici iz biblioteka Bosne i Hercegovine te veliki broj zainteresiranih građana.