Realiziran naučnoistraživački projekat “Molekularno-epidemiološko istraživanje CCHFV kod preživara i krpelja na području Kantona Sarajevo”

Realiziran naučnoistraživački projekat “Molekularno-epidemiološko istraživanje CCHFV kod preživara i krpelja na području Kantona Sarajevo”

Završena je realizacija naučnoistraživačkog projekta pod nazivom “Molekularno-epidemiološko istraživanje CCHFV kod preživara i krpelja na području Kantona Sarajevo“, kojeg je implementirao Univerzitet u Sarajevu – Veterinarski fakultet pod vodstvom doc. dr. Lejle Šatrović. Projekat je sufinansiran od strane Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade Kantona Sarajevo, a realiziran je u periodu od 15. septembra 2023. do 15. septemba 2024. godine.

Projekat je imao za cilj istražiti prisutnost i cirkulaciju virusa Krimske-Kongo hemoragijske groznice (CCHFV) na području Kantona Sarajevo, kroz ispitivanje izloženosti i/ili inficiranosti preživara i krpelja. Zbog ograničenih finansijskih sredstava, istraživačke aktivnosti su bile usmjerene na serološko ispitivanje prijemljive populacije preživara – goveda i ovaca – koji predstavljaju ključne rezervoare za infekciju ljudi.

Korištenjem enzimskog imuno testa ID Screen® CCHF Double Antigen Multi-species (rue Louis Pasteur – Grabels, France; IDvet, https://www.id-vet.com) analizirano je ukupno 670 uzoraka krvi preživara, pri čemu je prisustvo CCHFV-specifičnih antitijela potvrđeno kod dvije jedinke (0,3% ispitanih preživara).

S obzirom da se u Bosni i Hercegovini ne provodi imunoprofilaksa protiv ovog oboljenja, čak i relativno niska determinirana seroprevalenca predstavlja veoma značajan nalaz te čini prvi pouzdani dokaz prisustva virusa CCHF i na području Kantona Sarajevo. Podsjećamo, virus CCHF je po prvi put u Bosni i Hercegovini potvrđen 2018. godine, a rezultati ovog istraživanja potvrđuju njegovo daljnje prisustvo/cirkulaciju i značaj za javno zdravstvo.

Rezultati istraživanja predstavljaju važan doprinos naučnoj zajednici i pružaju osnove za daljnja istraživanja. Također, ističu potrebu za podizanjem svijesti među nadležnim institucijama o ovom javnozdravstvenom problemu i potencijalnim rizicima za ljudsku populaciju.