Profesor Mario Šincek sa Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu na Muzičkoj akademiji UNSA

Muzička akademija Univerziteta u Sarajevu najavljuje gostovanje Maria Šinceka, profesora Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu. U periodu od 4. do 11. aprila 2025. prof. Šincek će održati majstorsku radionicu za studente trombona sa Odsjeka za duvačke instrumente i harmoniku. Gostovanje prof. Šinceka realizira se u kontinutetu aktivne saradnje između dvije akademije, a u okviru programa Erasmus+.
Mario Šincek (Varaždin, 1979) prvu glazbenu poduku dobija od oca Vjekoslava, također glazbenika, a kasnije i od kućnog prijatelja prof. Rukljića koji je i formirao njegov glazbeni put tromboniste. Srednju školu završava u Varaždinu, a Muzičku akademiju u Zagrebu. Tijekom i nakon studija svoje znanje je usavršavao kod ponajboljih međunarodnih pedagoga i solista gdje valja spomenuti imena kao što su Branimir Slokar i Michel Bequet, koji su mu pobudili interes za francusku trombonističku literaturu s naglaskom na XX. stoljeće. Posjeduje veliko orkestralno iskustvo budući da je već na drugoj godini studija stupio u stalni radni odnos na mjesto prvog trombonista Opere HNK u Zagrebu gdje provodi pet sezona, a nakon toga prelazi na mjesto solo trombona u Zagrebačku filharmoniju gdje djeluje i danas. Široki spektar interesa u pogledu glazbe naveo ga je da se bavi i srodnim instrumentima trombona te ga često viđamo kao interpreta na bas trublji ili eufoniju. Upravo s eufonijom kao član kvarteta tuba XL ostvario je vrlo visoke umjetničke dosege u domeni komornog muziciranja, a što je rezultiralo mnogim turnejama po SAD-u, Aziji, Europi i Australiji. U Hrvatskoj je nastupio na gotovo svim glazbenim festivalima bilo kao komorni glazbenik ili solist uz pratnju orkestra ili orgulja. Također, umjetnički je voditelj seksteta limenih puhača Ad Gloriam Brass, najstarijeg limenog ansambla tog tipa u Hrvatskoj, a svog Cantus ansambla, koji izvodi suvremenu glazbu hrvatskih i inozemnih skladatelja, član je preko 20 godina. Redoviti je član ocjenjivačkih sudova na državnim i međunarodnim natjecanjima te je u posljednjih petnaest godina održao preko dvadeset međunarodnih seminarskih radionica trombona.
Kao solist ili komorni glazbenik ostvario je pozamašnu brojku praizvedbi, aktivno se bavi aranžiranjem, pogotovo za limene puhače te je do sada snimio desetak nosača zvuka klasične glazbe u komornim sastavima te jedan solistički album s glazbom hrvatskih skladatelja za trombon i klavir. Od 2006. bavi se i pedagoškom radom na Muzičkoj akademiji u Zagrebu gdje je trenutno u zvanju izvanrednoig profesorate predaje kolegije: Trombon, Srodni instrumenti, Studij orkestarskih dionica za limene puhače, Metodika nastave trombona i tube te Pedagoška praksa.