Održana promocija desetog i jedanaestog broja časopisa “Radovi Filozofskog fakulteta u Sarajevu (historija, histrija umjetnosti, arheologija)”

U četvrtak 27. 3. 2025. godine u malom amfiteatru (Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet) održana je promocija posljednja dva broja časopisa “Radovi Filozofskog fakulteta u Sarajevu (Historija, Historija umjetnosti, Arheologija)”.
Na početku promocije prisutne je pozdravila prodekanica za NIR i MAS (Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet) doc. dr. Minka Džanko koja je ispred izdavača ukazala na važnost ovog časopisa. Nakon prodekanice Džanko o časopisu su govorili bosanskohercegovački arheolozi i historičari prof. dr. Edita Vučić, dr. Hana Younis i prof. dr. Amir Duranović.
Promotori su dali svoje mišljenje o radovima u skladu sa svojim naučnim interesom. Shodno tome prof. dr. Edita Vučić sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru predstavila četiri rada iz antičke historije i arheologije, srednjovjekovne historije :
- "Slučajevi Vistilije i Emilije Lepide, primjeri prožimanja seksa i visoke politike u ranom Principatu" autora Salmedina Mesihovića
- "Problem interregnuma u hronologiji salonitanskih biskupa (480–493. god." autora Edina Veletovaca
- "Pusino innocentissimo! Odnos prema smrti najmlađih u zajednicama južnog Ilirika: epigrafska, arheološka i ikonografska svjedočanstva" autorice Jelene Cvijetić
- Sandžak-beg Valone Mustafa-beg Milivojević" autora Adisa Zilića
Dr. Hana Younis, naučna savjetnica (Univerzitet u Sarajevu – Institut za historiju) predstavila je radove iz jedanaestog broja čiji tematski okvir obuhvata osmansko i austrougarsko razdoblje:
- “Pridošla je rijeka Miljacka, kao što nije od trideset godina ovamo”: Poplava u Sarajevu u januaru 1877. godine" čiji su autori Nenad Filipović, Amer Maslo i Lamija Ljuša
- "Britanci i Hadži Lojo (Funkcija Hadži Loje u britanskoj politici dokazivanja tolerancije u Bosni)" autora Edina Radušića
- "Narativ o osvajanju Bosne iz hronike HAŠT BIHIŠT" autorice Sabahete Gačanin
- "Pisma Šaćira Sikirića Ignazu Goldziheru" autora Amera Masle, Ajdina Muhedinovića i Pétera Selmeczija
Posljednji su predstavljeni radovi koji hronološki obuhvataju razdoblje od 1941 -1995, a o njima je govorio prof. dr. Amir Duranović sa Odsjeka za historiju (Univerzitet u Srajevu – Filozofski fakultet). Profesor Duranović se osvrnuo na sljedeće naučne radove:
- "Djelovanje i uloga muslimanskog dobrotvornog društva “Merhamet” u Drugom svjetskom ratu" (1941‒1945) autora Ajdina Muhedinovića
- "Poljoprivreda u karlovačkoj općini u vrijeme reformi u FNRJ (1960. – 1961.)" autora Nikole Perkovića
- "Destrukcija kao stimulans za nove oblike kreativnosti: Umjetnost i kultura u vrijeme opsade Sarajeva" autorice Asje Mandić"
- "Armija Republike Bosne i Hercegovine: organizacijsko-formacijske promjene i neke naznake razvoja 1992‒1995" autora Mesuda Šadinlije
- "Operacija NATO-a u Bosni i Hercegovini “Deny Flight” "autora Mustafe Dedovića
Nakon predstavljanja sadržaja časopisa prisutnima se obratila glavna i odgovorna urednica prof. dr. Amra Šačić Beća, vanredna profesorica na Odsjeku za historiju i voditeljica Centra za historijska istraživanja. Naglasila je da je sadržaj ova dva broja je zanimljiv zato što promovišu teme koje nisu klasično historiografske poput humanitarnog rada u Drugom svjetskom ratu, seksualnosti žena u Rimu, vjerskih pitanja iz kasnatičkihantičkih izvora, djetinjstva u rimskom dobu, umjetnosti u opkoljenom Sarajevu, privrednih prilika u jednoj mikroregiji i slično. Istakla je unapređenje OJS platforme časopisa čime su rezultati objavljenih istraživanja približeni široj naučnoj zajednici. Urednica je istakla važnost procesa recenziranja, te je okviru promocije predstavila ciljeve daljnjeg razvoja časopisa i njegove vidljivosti u referentnim indeksnim bazama.
Promociju je moderirala sekretar redakcije dr. Minela Radušić sa Odsjeka za historiju (Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet). Također sa prisutnima je podijelila svoje iskustvo rada u Redakciji časopisa.