Fakultet za saobraćaj i komunikacije UNSA u središtu međunarodnih aktivnosti zaštite Jadranskog priobalja

Univerzitet u Sarajevu – Fakultet za saobraćaj i komunikacije aktivno učestvuje u međunarodnim projektima zaštite osjetljivih priobalnih područja. Kao jedan od partnera na projektu ASAP (Adriatic Sensitive Areas Protection), Fakultet je dao svoj doprinos na prvom sastanku Upravnog odbora (Steering Committee), održanom 25. marta 2025. godine u Portorožu, Slovenija. Projekat se realizuje u sklopu programa Interreg IPA Adrion.
Sastanak je održan na Monfort Exhibition Ground-u i okupio je projektne partnere iz različitih zemalja regiona. Tokom sastanka predstavljene su realizovane aktivnosti u okviru prvog radnog paketa (WP1), uključujući konsultacije sa zainteresovanim stranama, istraživanja i modeliranje, mapiranje tehničkih resursa i simulaciju izlijevanja opasnih materija. Nakon prezentacija, održana je otvorena diskusija sa svim projektnim partnerima.
Poseban dio sastanka bio je posjeta simulacionim centrima Fakulteta za pomorstvo i promet Univerziteta u Ljubljani (UL FPP), koji predstavljaju ključni resurs za obuku i istraživanje u oblasti pomorstva i transporta. Ovi centri omogućavaju realistično simuliranje različitih scenarija upravljanja brodovima, zaštite morskog okoliša i reagovanja u vanrednim situacijama. Studenti i stručnjaci stiču praktična znanja i vještine kroz sofisticirane tehnologije simulacije koje omogućavaju obuku u kontrolisanim uslovima, čime se značajno doprinosi povećanju spremnosti za izazove u zaštiti priobalnih područja.
Pored toga, predstavljene su aktivnosti iz drugog radnog paketa (WP2), koje uključuju zajedničku metodologiju implementacije, identifikaciju procedura i planiranje vježbi na moru u Hrvatskoj, predviđenih za oktobar 2025. godine.
Sastanak je zaključen izlaganjem o tekućim upravljačkim i komunikacijskim aktivnostima, uz otvorenu diskusiju o narednim koracima u implementaciji projekta.
Univerzitet u Sarajevu – Fakultet za saobraćaj i komunikacije su na ovom sastanku predstavljali van. prof. dr Alem Čolaković i doc. dr Adisa Hasković Džubur, koji su aktivno učestvovali u razmjeni iskustava i diskusijama sa međunarodnim partnerima.