Predstavljamo: Knjižnica Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu

Knjižnica Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu

Josipa Stadlera 5, 71000 Sarajevo

033 236 767

knjiznica@kbf.unsa.ba

 

Kratka povijest Knjižnice

Knjižnica Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu (Knjižnica KBF UNSA) početke svoga rada veže za 1882. i Nadbiskupsku klasičnu gimnaziju u Travniku čijim je djelatnicima bila na raspolaganju tijekom prvih godina postojanja.

Bogat knjižni fond i tada su, osim teologije, činile knjige iz različitih područja od kojih su se značajem izdvajale: povijesna i etnografska zbirka, zbirka za fiziku, kemiju, crtanje, numizmatička zbirka, muzička zbirka, zbirke za gimnastiku i sport, a posebno se bogatstvom isticala zbirka za prirodopis.

Od 1893./94. Gimnazija se seli u Sarajevo, pa tako i Knjižnica, u prostorije novoosnovane Nadbiskupske teologije, u kojima je uz manje prostorne izmjene i renovacije ostala i danas.

Rad Knjižnice je kroz preko stoljeće postojanja prekinut dva puta. Prvi put 1944., te drugi put 1992. U razdoblju do prve obustave Knjižnicu su vodili i organizirali isusovci, a fond se tijekom tih godina obogatio vrijednim ostavštinama dr. Josipa Stadlera, dr. Ivana Šarića, dr. Čedomila Čekade, kanonika dr. Antuna Jeglića, Stjepana Hadrovića i drugih. Nakon razdoblja od 1944. do 1969., kada je rad Knjižnice prvi put obustavljen, nastupio je period intenzivnog bogaćenja knjižnog i periodičnog fonda. Isusovci su, 1972., upravljanje prepustili dijecezanskim svećenicima, te je došlo do podjele na sjemenišnu i isusovačku knjižnicu, pri čemu je današnjoj Knjižnici u novoj organizaciji pripala građa sa žigom „Sjemenišna biblioteka“ te mnoge ostavštine pokojnih profesora i svećenika. Tijekom 1992. rad Knjižnice je, uslijed ratnih razaranja, ponovno obustavljen, do 1996. i povratka svećenika s Bola na otoku Braču, gdje se privremeno odvijala svećenička naobrazba. Ratne strahote nisu oštetile građu, prostor Knjižnice nije pretrpio veća razaranja.

 

Knjižnična građa

Iako građu Knjižnice čini najvećim dijelom teološka literatura namijenjena profesorima i studentima Teologije, te istraživačima teološko-religijskih usmjerenja, Knjižnica posjeduje izuzetno vrijednu građu iz filozofije, psihologije, književnosti, povijesti, umjetnosti te prirodnih znanosti. Knjižnica KBF UNSA raspolaže potpunim nizom djela crkvenih otaca u izdanju J. Mignea, kao i kolekcijom Akata općih crkvenih sabora u izdanju Mansija. Knjižni fond se bogati kupovinom, za koju se godišnje izdvajaju sredstva za nabavku udžbenika i priručnika, te obvezne ispitne literature. Iako prvenstveno visokoškolska, Knjižnica KBF UNSA izdvaja se od ostalih knjižnica Univerziteta u Sarajevu jer je vlasništvo Nadbiskupije BiH, te je usmjerena i na prikupljanje i čuvanje povijesno-kulturne građe i baštine Katoličke Crkve BiH.

Prvi značajniji korak modernizacije i unapređenja informacionog sustava Knjižnice bio je ulazak u sustav COBISS, 2010. Ovim korakom knjižno blago postalo je vidljivo širokom krugu korisnika, te je već sljedeće godine uočen značajan porast vanjskih korisnika različitih profila.

Današnje prostorno uređenje Knjižnice, koje čine katalog, čitaonica 1, čitaonica 2, te osam depoa, uspostavljeno je 2007. i zauzima 250m2. Čitaonica 1 broji sedam mjesta, namijenjena je tihom radu i u njoj je smještena referentna literatura i tekuća periodika. U Čitaonici 2, koja broji 20 mjesta, na raspolaganju su laptopi, projektor za potrebe prezentacija, te Čitaonica 2 nudi mogućnost grupnog istraživanja i učenja.

Knjižni fond, koji se približava 100 000 knjižnoj jedinici, i periodika, koja broji 130 naslova uključujući tekuću i periodiku s obustavljenim izlaženjem, smješteni su u osam depoa koji pokrivaju 200m2. Kroz stručni smještaj knjižni fond je raspoređen u 94 cjeline, s mogućnošću proširenja u budućnosti.

Posebnu vrijednost Knjižnice čini periodična građa koja sadrži kompletirana godišta Vrhbosne i Katoličkog tjednika, te zbirka rariteta, koja broji oko 3000 jedinica. Od posebnog interesa rariteta pokazao se primjerak Flauij Josephi, des Hochberühmten Jüdischen Geschichtschreibers, Historien vnd Bücher --- iz 1581.

 

Usluge Knjižnice

Korisnici Knjižnice KBF UNSA su pored profesora i studenata Teologije, kao i profesora i studenata Univerziteta u Sarajevu, istraživači religijskih te povijesno-društvenih studija iz cijeloga svijeta. Učlanjenje u Knjižnicu je besplatno za sve vrste korisničkih skupina, među kojima su i učenici srednjih škola, ali i umirovljenici.

  • Izdavanje i korištenje građe

Vanjski korisnici građu mogu koristiti u čitaonicama i ne mogu iznositi primjerke van prostora Knjižnice.

Studenti i profesori KBF-a UNSA knjižnu građu mogu posuditi na petnaest dana, dok se periodika, referentna literatura (rječnici, enciklopedije, leksikoni), rijetki i unikatni primjerci, diplomski, magistarski i doktorski radovi koriste samo u čitaonicama i ne iznose se iz Knjižnice.

Pozajmljivanje građe se od ove godine odvija kroz automatiziranu pozajmicu COBISS sustava.

  • Međuknjižnična posudba

Mogućnost pozajmljivanja građe iz drugih knjižnica od posebnog je značaja za naše korisnike. Tijekom posljednje četiri godine interes korisnika za ovom vrstom usluge je znatno porastao, kako interes naših korisnika za građom drugih knjižnica, tako i interes vanjskih korisnika i drugih knjižnica za primjercima naše Knjižnice. Iz tog razloga Knjižnica KBF UNSA se želi u budućnosti usmjeriti na razvijanje ove usluge. Trenutno je upit za međuknjižničnu pozajmicu moguće uputiti putem maila Knjižnice, linka Pitaj knjižničara ili telefonskog poziva.

  • Tematska pretraživanja

Knjižnica pruža pomoć pri izradi i dopunjavanju bibliografija seminarskih i diplomskih radova, kao i uslugu pretraživanja literature na određenu temu. Zahtjev za tematskim pretraživanjem moguće je uputiti na mail Knjižnice, putem linka Pitaj knjižničara ili dolaskom u Knjižnicu kroz razgovor s osobljem.

  • Pitaj knjižničara

Korisnicima Knjižnice KBF na raspolaganju je opcija Pitaj knjižničara putem koje se mogu dobiti različite informacije:

  1. samoj Knjižnici,
  2. studiju na Teologiji,
  3. zakazati termini za edukaciju u Knjižnici,
  4. poslati upiti za pretraživanje tematskih zahtjeva ili za međuknjižničnom pozajmicom,
  5. zatražiti pomoć pri korištenju različitih izvora informacija i sl.
  • Kopiranje i/ili skeniranje građe

Studentima i profesorima Knjižnice KBF UNSA na raspolaganju je aparat za kopiranje za koji se sredstva izmiruju u Referadi. Vanjski korisnici usluge kopiranja i skeniranja mogu zatražiti od osoblja Knjižnice. Kopiranje i skeniranje odvija se sukladno Zakonu o autorskim i srodim pravima, na čija pravila se korisnici učestalo upozoravaju od strane osoblja.

  • Edukacije u Knjižnici

Knjižnica je permanentno zadužena za informacijsko opismenjavanje svih korisnika koji pokažu interes za tim.  

  1. U Knjižnici se održava edukacija studenata prve godine studija Teologije, tijekom jednog semestra, u suradnji s profesorima zaduženim za izobrazbu metodologije istraživanja i pisanja radova, kroz koju se studenti upoznaju s ulogom i važnošću Knjižnice za studij, a zatim se kroz semestralni program savladavaju vještine pretraživanja lisnih i elektronskih kataloga, s naglaskom na mogućnosti platforme i kataloga COBISS, kao i pretraživanje i korištenje različitih baza podataka. Educiranje studenata vrši se permanentno, tijekom cijele godine, te je studentima i mimo organiziranih termina ostavljena mogućnost samostalnog zakazivanja termina za edukaciju.
  2. Također, 2022./2023. u Knjižnici je započet ciklus tečaja „Word bez muke“, u suradnji s doc. dr. sc. Ilijom Markovićem, kroz koji se savladavaju tehničke olakšice pri izradi seminarskih i diplomskih radnji (uređivanje teksta, automatsko oblikovanje indeksa i sl.) te vještine izrade bibliografije. Tečaj se odvijao svakoga petka, u trajanju dva do tri školska sata, tijekom dva mjeseca, i uključio je sve zainteresirane studente Teologije, ali i studente master studija „Međureligijski studiji i izgradnja mira“, koji pored studenata Katoličkog bogoslovnog fakulteta, uključuje i studente Fakulteta islamskih nauka UNSA te Pravoslavnog bogoslovskog fakulteta „Sveti Vasilije Ostroški“ u Foči. Tečaj je planiran i sljedeće akademske godine.

 

Planirani razvoj Knjižnice

U periodu koji slijedi Knjižnica KBF UNSA želi se kroz različite aktivnosti i projekte posvetiti:

  1. Učestalijem i raznovrsnijem educiranju studenata Teologije s ciljem unapređenja njihove informacijske pismenosti, kroz koje bi se studentima ponudila mogućnost aktivnijeg učešća u edukacijama, i koje bi omogućile razmjenu znanja i izazova mladih istraživača,
  2. Povećanju vidljivosti i promoviranju raritetne zbirke,
  3. Digitalizaciji stare periodike, na osnovu kriterija visoke oštećenosti i učestalosti potraživanja, te
  4. Poboljšanju vidljivosti i kvalitete prezentiranja knjižničnih aktivnosti na web-u.

Knjižnica KBF UNSA nastojat će i u budućnosti biti dosljedna misiji i zadacima koji su joj povjereni, te će djelovati i razvijati se kako bi:

  1. Postala prepoznatljiv oslonac za intelektualni i duhovni razvoj studentica/ata i profesora Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, te jedinstven i prepoznatljiv izvor znanstvenih istraživanja za teološke, religijske i povijesno-kulturne studije dostupan širokoj znanstvenoj zajednic
  2. Bila potpora što kvalitetnijeg i cjelovitijeg odgoja i obrazovanja studenata Teologije na putu da budu moralno odgovorni članovi društva koji kritički promišljaju.
  3. Bila informacijska potpora usavršavanja raznovrsnih studijskih programa, kvalitete nastave i napredovanja profesorskog kadra.
  4. Educirala i pružala potporu cjelokupnoj korisničkoj zajednici pri pronalaženju i prepoznavanju kvalitetnih informacija, vrednovanju informacija i korištenju u nastavi, obrazovanju i znanstveno-istraživačkim postignućima kroz efikasne knjižnično-informacijske usluge i kvalitetne zbirke.
  5. Kroz različite projekte i partnerske suradnje bila potpora Katoličkom bogoslovnom fakultetu za promicanje izvrsnosti i odgovornosti istraživačkoga rada studenata i profesora Teologije.
Knjižnica Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Knjižnica Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Knjižnica Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Knjižnica Katoličkog bogoslovnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu