Promovirana knjiga „Voices from Srebrenica: Survivor Narratives of the Bosnian Genocide“, autora Ann Petrila i Hasana Hasanovića
Promocija knjige „Voices from Srebrenica: Survivor Narratives of the Bosnian Genocide“, autora Ann Petrila i Hasana Hasanovića upriličena je u četvrtak 23. 06. 2022. godine na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu.
Knjigu Glasovi iz Srebrenice (Voices from Srebrenica: Survivor Narratives of the Bosnian Genocide) objedinjuju svjedočanstva Srebreničana koji su preživjeli genocid, pa se tako kroz ove događaje želi ukazati na potrebu očuvanja priča preživjelih, činjenica o genocidu i odavanja počasti onima koji su ubijeni, te obilježiti 27. godišnjica.
Autorica knjige, profesorica Petrila svake godine u Bosnu i Hercegovinu dovodi novu grupu američkih studenata kako bi učestvovali na Maršu mira, a zajedno sa Hasanom Hasanovićem, koji je preživio genocid u Srebrenici, danas kustosom Memorijalnog centra u Potočarima, napisala je ovu knjigu.
Promotori knjige bili su: prof. dr. Edina Bećirević sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije UNSA, te prof. dr. Sanela Šadić sa Fakulteta političkih nauka UNSA.
Pozdravnim govorom učesnicima i gostima obratio se rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj naglasivši da je promocija publikacije, koja objedinjava svjedočanstva i priče preživjelih, jedan oblik otpora i suprotstavljanja negiranju genocida i neodgovornim pokušajima revizionizma.
„Univerzitet u Sarajevu je nepokolebljiv protivnik ovakvih tendencija, i, s tim u vidu, želim naglasiti da je ohrabrujuće što je drugi autor ove značajne publikacije, kolega Hasanović, alumnista i student drugog ciklusa studija na Fakultetu za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije Univerziteta u Sarajevu, što ga čini dijelom jedne značajne i brojne zajednice alumnista i osoblja Univerziteta u Sarajevu koji su svoj naučnoistraživački rad posvetili istraživanju genocida u Srebrenici“, istakao je rektor Škrijelj.
Dekan Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije prof. dr. Jasmin Ahić naveo je da je privilegija što se promocija ove knjige održava upravo na Fakultetu čiji je on dekan. kako je istakao, promocija je organizirana s ciljem doprinosa sjećanju na genocid u Srebrenici i obilježavanju 27. godišnjice genocida.
Direktor Memorijalnog centra Srebrenica dr. Emir Suljagić odao je priznanje autorima, a posebno Hasanoviću, pritom naglasivši njegovu odanost radu koja je trajala više od tri godine, a sve kako bi uspješno napisao knjigu, te za kojeg je rekao da još uvijek nije stao kada je riječ o njegovom zalaganju za Srebrenicu.
Prof. dr. Edina Bećirević istakla je kako su knjigom “Voices from Srebrenica: Survivor Narratives of the Bosnian Genocide” autori uspjeli nezamislivo pretvoriti u zamislivo. „Slika će se u vašim mislima zadržati vječno, a uz to će svi čitaoci biti i više nego svjesni, onoga što se dogodilo u Bosni i Hercegovini”, podcrtala je profesorica Bećirević.
“Tekst ove knjige je emocionalno rizičan i zaista će vas dirnuti u srce”, poručila je prof. dr Sanela Šadić.
Profesorica Petrila, autorica knjige, uputila je riječi zahvale svima onima koji su rekli lijepe komentare o knjizi, a potom je sa prisutnima podijelila svoja iskustva stečena kroz pisanje knjige o teškoj prošlosti Srebrenice: “Kada smo prvi put Hasan i ja pričali o tome da napišemo knjigu, zaista sam se pitala da li bih trebala biti uključena u ovaj projekat, jer bez obzira na to što Bosna i Hercegovina ima više od polovine mog srca i skoro pa je kao moj drugi dom, ovo ipak nisu moje priče, moj glas se ne mora čuti onoliko koliko trebaju glasovi ljudi koji su preživjeli genocid u Srebrenici.”
Na promociji je govorio i Nedžad Avdić, jedan od preživjelih, o kojem su autori pisali u knjizi. “Počašćen sam što sam i ja danas dijelom prezentacije knjige koju su napisali moji prijatelji”. Posebno je istaknuo da svako ko je preživio genocid u Srebrenici ima svoju vlastitu priču, te da je svaka od njih na prvi pogled slična, no ipak su sve specifične. “U to vrijeme ja sam bio dječak, imao sam samo 17 godina. Od početka rata preživio sam nekoliko horora: bježanje od neprijatelja, pucanja iz pištolja, plač, vrištanje, mučenja kada sam bio zarobljen. Sada sam sretan što sam to preživio, ali u tim trenucima nisam, jer sam bio povrijeđen, pogođen sa nekoliko metaka u stomak, ruku i stopalo.”
Hasan Hasanović, autor knjige, zahvalio se svima koji su izdvojili vrijeme da saslušaju priče o najvećem stradanju u Bosni i Hercegovini, a zatim podsjećajući na svoju priču, prenio je ona iskustva iz Srebrenice koja ga i dan danas prate: “Moj otac je ubijen, moj brat blizanac je ubijen, kao i mnoge druge žrtve koje su bile izmorene do smrti toliko da nisu ni molili za svoje živote. Znam da su bili žedni, gladni i ono što me i danas muči je saznanje da je vjerovatno moj brat ukopan živ”. Sa ovom knjigom, kako je naveo, željeli su dostići do one najdalje publike - internacionalne.
Po završetku promocije, svi prisutni, posebno studenti, imali su priliku da postave pitanja autorima, a upućene su i brojne čestitke i zahvale.