Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine obilježava 75 godina postojanja i rada
Svečanom akademijom, izložbom i projekcijom videozapisa „NUBBiH – 75 godina postojanja“ u četvrtak 29. oktobra 2020. godine u 11 sati Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine obilježit će 75 godina postojanja i rada.
„Ovo je prilika da se podsjetimo na pređeni put od 31. oktobra 1945. godine, kada je Uredbom o Narodnoj biblioteci Federalne Bosne i Hercegovine, koju je potpisao tadašnji ministar prosvjete BiH Ante Babić zvanično ustanovljena Centralna zemaljska biblioteka“, istakao je direktor NUBBiH-a Ismet Ovčina.
Od svoga osnutka Biblioteka je, potvrđujući društvenu opravdanost svoga postojanja, prevashodno pružala servise korisnicima, poticala svoj kadar na cjeloživotno učenje, prikupljala i obogaćivala bibliotečke fondove, ulagala sredstva u opremu i informatičku infrastrukturu, organizirala kontinuirano praćenje standarda, novih informacijskih i ostalih tehnologija itd.
„U augustu 1992. godine NUBBiH je ostala bez skoro svega nabrojanog, ali ipak, niti na jedan dan nije prekidala s radom. Nakon razornog granatiranja i požara u kojem je uništena zgrada Vijećnice, sva oprema i skoro 90% bibliotečkog fonda, preostali raspoloživi kadar je, okupljajući se u biletarnici nekadašnjeg Templa, odnosno Radničkog univerziteta „Đuro Đaković“, današnjeg Bosanskog kulturnog centra, nastojao da sačuva makar spašeni dio fonda“, kazao je u obraćanju direktor Ovčina.
„Nekadašnja Kasarna 'Maršal Tito' danas je Kampus Univerziteta u Sarajevu, gdje je Biblioteci 1998. godine dodijeljen privremeni smještaj. I nije danas baš primjereno da lamentiramo, ali ne možemo a da ne pripomenemo da, iako je Vijećnica obnovljena prije šest godina, NUBBiH još uvijek nije niti jednu knjigu smjestila u svoj prijeratni dom. I premda u neadekvatnom prostoru, nastoji ostati aktivni sudionik i servis za ukupnu kulturnu i akademsku zajednicu u BiH, iako, nažalost, ni 25 godina nakon rata u BiH, pravno-finansijski status ove ustanove – jednog od simbola kulturnog identiteta u BiH – nije riješen. Preostaje da se nadamo da će nadležni, u skladu sa kontinuitetom zakona i ulogom ove biblioteke u društvu, konačno donijeti kvalitetno rješenje“, naglasio je direktor NUBBiH-a.
Uprkos svim nedaćama sa kojima je suočena, Nacionalna i univerzitetska biblioteka Bosne i Hercegovine funkcionira vrlo profesionalno, stručno i u skladu sa evropskim i svjetskim bibliotečko-informacijskim standardima.
Posebno važna funkcija NUBBiH-a je članstvo i predstavljanje bh. bibliotekarstva u međunarodnim strukovnim asocijacijama: IFLA – Međunarodna federacija bibliotečkih asocijacija, CENL – Konferencija evropskih nacionalnih biblioteka, LIBER – Asocijacija evropskih istraživačkih biblioteka, WDL – Svjetska digitalna biblioteka, Europeana i druge. Pored toga, NUBBiH ima bilateralno potpisane memorandume o saradnji sa državnim bibliotekama u regionu, Evropi i svijetu.
Direktor NUBBiH-a spomenuo je i izdavačku produkciju NUBBiH-a sadržanu u četiri edicije: Memoria Bosniaca, Memoria Mundi, Bosanskohercegovačke bibliografije, Stručna bibliotečka literatura. Napomenuo je i da je časopis „Bosniaca“ jedini bh. časopis u oblasti bibliotekarstva koji je indeksiran u najprestižnijim međunarodnim naučnim bazama podataka, kao što su: EBSCO, Web of Science i dr.
NUBBiH baštini blago koje svjedoči o prošlosti naše zemlje i naroda koji u njoj žive.
„Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika BiH je ove godine donijela odluku o proglašenju Specijalnih zbirki Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH nacionalnim spomenikom BiH, na šta smo naročito ponosni“, istakao je Ovčina.
„Svima nam je poznata situacija u kojoj se nalazi sedam kulturnih institucija od državnog značaja za BiH. I zbog tog stanja njeni fondovi su došli u opasnost od propadanja i nestanka. Da bismo istakli značaj i važnost, obratili smo se Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika BiH, jer smo bili mišljenja da je potrebno što hitnije uspostaviti plan upravljanja i zaštite ove građe, uz adekvatnu tehničku i profesionalnu pomoć“, kazala je Muamera Smajić, voditeljica Zbirke starih i rijetkih knjiga i rukopisa.
Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH obilježava 75 godina postojanja i rada u misiji obrazovanja, nauke i kulture, a taj jubilej obilježila je nizom aktivnosti tokom ove godine.
Svečana akademija će se održati u skladu sa epidemiološkim preporukama nadležnih zdravstvenih institucija.