Predstavljanje studije „Zadržavanje mladih u Kantonu Sarajevo: Analiza determinanti i prijedlog strateških mjera“
Kako motivirati mlade da ostanu u Bosni i Hercegovini
Mladi predstavljaju temelj razvoja svakog društva, ali se istovremeno suočavaju sa višestrukim izazovima. Mladi su jedna od najdinamičnijih društvenih grupa koja pokazuje veću sklonost promjeni prebivališta, poslova i odnosa u poređenju s drugim dobnim skupinama, a kao posljedica toga migracije mladih su danas u porastu i to posebno u zemljama u razvoju. Ono čemu svjedočimo danas u Evropi i svijetu jeste veliki val migracija mladih iz manje razvijenih zemalja, što ima višestruke posljedice kako za zemlju porijekla tako i za zemlju odredišta.
Cilj studije „Zadržavanje mladih u Kantonu Sarajevo: Analiza determinanti i prijedlog strateških mjera“ je sagledavanje percepcije i ambicija mladih u pogledu napuštanja BiH, fokusirajući se na Kanton Sarajevo. Pored toga, s obzirom na dobivene rezultate cilj je kreirati prijedloge potencijalnih strateških rješenja koja bi mogla utjecati na mlade da ostanu u Bosni i Hercegovini i posebno Kantonu Sarajevo. Fokus je stavljen na push faktore – one koji su prisutni u matičnoj zemlji, a za koje se pretpostavlja ili pokazuje da značajno utječu na emigracijske aspiracije mladih danas ili su uzrokovali njihovo iseljavanje u prošlosti. Istraživački tim Akademije nauka i umjetnosti BiH je uradio opsežno istraživanje, a finansijer je Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo.
„Iako ne postoje precizni statistički podaci o migracijama mladih iz Bosne i Hercegovine posljednjih godina, iz praćenja općih migracijskih trendova i nedavnih studija provedenih o temi emigracija u Bosni i Hercegovini, lako se može zaključiti da su ovi trendovi alarmantni. To bi moglo imati i dodatni negativni utjecaj na demografske i trendove društvenog i ekonomskog razvoja. Niz studija i istraživanja novijeg datuma potvrđuje da je značajan broj građana napustio BiH, dok mnogi planiraju emigrirati u narednom periodu. I pored toga, ovaj masovni egzodus ne dobiva potrebnu pažnju od kreatora politika. Stoga je od posebnog značaja pratiti i analizirati fenomen migracija mladih, kao i njihove migracijske težnje i razviti odgovarajuće politike za ublažavanje poticajnih (push) faktora“, kazao je akademik Muris Čičić, voditelj projekta u ime ANUBiH-a.
Studija je koncipirana i strukturirana u okviru aktivnosti Ministarstva za obrazovanje, nauku i mlade Kantona Sarajevo, s ciljem upravljanja i usmjeravanja procesa u Kantonu. Fokus je na mladim generacijama i na reverzibilnim migracionim procesima, pri čemu se identificiraju i pozicioniraju faktori od utjecaja na povratak mladih. Uzimanje u obzir relevantnih faktora i adekvatno upravljanje njima treba da rezultira strategijom zadržavanja mladih u Kantonu i BiH. Na osnovu studije je definirano pet osnovnih smjernica na koje se buduće strategije i politike prema mladima moraju fokusirati, a to su:
a) zapošljavanje mladih
b) kvalitet obrazovanja
c) unapređenje kvaliteta života
d) poticanje aktivizma mladih
e) kreiranje pozitivnog narativa u javnom prostoru
Kvalitativna analiza u ovoj studiji urađena je metodom dubinskih intervjua i organiziranjem fokus-grupa. Semantička analiza intervjua ukazala je na elementarne motive migracija: nejednakost, obrazovni sistem, netransparentnost, besperspektivnost, nezainteresiranost, nepovjerenje, nesamostalnost, politika i ukupna retorika u javnom prostoru. Metoda analize sadržaja fokus-grupa ukazala je na slične termine oko kojih se koncentriraju diskusije unutar fokus-grupa: posao, škola, zapošljavanje, promjena, odlazak, življenje, obrazovanje. Kvalitativna analiza urađena unutar ovog istraživanja indicirala je određene razlike unutar mladih generacija u odnosu na širu populaciju. To implicira i različite pristupe od vlada različitih nivoa, bazirane na spoznaji da su mladi inovativni, skloni avanturama, selektivni u pitanju obrazovanja i poprilično apolitični. Kvantitativno istraživanje urađeno je na uzorku od 442 ispitanika, od čega je 256 mladih u Kantonu Sarajevo. Ukupno 70% mladih je izrazilo pozitivne intencije za napuštanje zemlje, od čega 34% trajno, a 36% privremeno. Mladi pokazuju veću tendenciju ka odlasku u odnosu na osobe starije od 35 godina. Samo 9% mladih u odnosu na 25% osoba starijih od 35 godina nema namjeru napuštanja BiH.
Prezentacija studije upriličena je u Akademiji nauka i umjetnosti Bosne i Hercegovine u četvrtak 25. 6. 2020. godine u 12:00 sati.
Studiju su predstavili članovi istraživačkog tima:
akademik Muris Čičić,
prof. dr. Melika Husić-Mehmedović,
prof. dr. Maja Arslanagić-Kalajdžić,
prof. dr. Lejla Turulja,
prof. dr. Selma Kadić-Maglajlić i
mr. sc. Alina Trkulja.
Studija je dostupna na veb-stranici ANUBiH-a: https://publications.anubih.ba/handle/123456789/650.