Veliki uspjeh bh. studenata pravnih fakulteta na Vis Moot takmičenju u Beču
Pored historijskog uspjeha Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici na ovogodišnjem 26. Vis Moot takmičenju (3. mjesto), još je jedan razlog zašto se u Beču govorilo o BiH, ali i o Pravnom fakultetu Univerziteta u Sarajevu.
Članovi tima Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici i njihov trener prof. dr. Zlatan Meškić izborili su uspjeh koji bi trebao obradovati cijelu BiH. Malo je lijepih i radosnih vijesti, pa joj treba dodati još jednu. Pobjednička ekipa na ovom takmičenju je bio Pennsylvania State University iz SAD.
U takmičenjima u Beču su učestvovala četiri studenta sa tog fakulteta, a jedan od njih je Muhamed Tulić, diplomirani student Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu.
Treba istaći činjenicu da je u ovom takmičenju učestvovalo 378 univerziteta iz cijelog svijeta, a da su u polufinalu od četiri ekipe i ukupno 8 takmičara (po dva za svaku ekipu), od osam studenata tri studenta bila iz BiH! To su bila dva člana Pravnog fakulteta iz Zenice i Muhamed Tulić, koji je nakon završenog Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu dobio stipendiju uglednog Pennsylvania State University za svoje master-studije.
Interesantno je da je tu stipendiju Muhamed Tulić dobio upravo zbog svog uspješnog nastupa na 25. Vis Moot takmičenju. On je prošle godine na ovom takmičenju predstavljao Pravni fakultet Univerziteta u Sarajevu. Nastup sarajevskog tima, koji treniraju prof. dr. Meliha Povlakić, Aida Skenderagć i Fahira Brodlija (kolegice Aida i Fahira su inače i same bile učesnice ovog prestižnog takmičenja u ranijim godinama) je bio zapažen.
O tome govori činjenica da su sva tri člana tima dobila jednogodišnju stipendiju za svoje master-studije u SAD-u i to Muhamed Tulić na Pennsylvania State University, a Alija Genjac i Ena Lalić (koja će stipendiju koristiti iduće godine) na prestižnom University of Pittsbourgh. Ovaj univerzitet, a posebno profesor Brand, koji je boravio više puta u BiH i gostovao na Pravnom fakultetu u Sarajevu i na Pravnom fakultetu u Zenici, u svakom pogledu podržavaju timove iz BiH.
U posljednjih nekoliko godina, nakon svakog takmičenja jedan student dobije jednogodišnju stipendiju na tom univerzitetu. To su do sada bile Nevena Jevremović, Fahira Brodlija, Alija Genjac i Ena Lalić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Arnela Maglić sa Pravnog fakulteta Univerziteta u Zenici.
U javnosti se malo zna kako je veliko i značajno ovo takmičenje. U svijetu se održava mnogo takmičenja u simuliranom suđenju za studente pravnih fakulteta, a ovo spada u red najprestižnijih, ako nije i najprestižnije.
Takmičenje Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot je takmičenje u međunarodnoj arbitraži i međunarodnom poslovnom pravu. Organizator takmičenja je Association for the Organization and Promotion of the Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot, a sponzorske organizacije su mnogi poznati svjetski univerziteti, centri za arbitražno rješavanje sporova, Komisija UN-a za međunarodno trgovačko pravo (UNCITRAL) i Pravni fakultet Univerziteta u Beču.
Headhunteri velikih advokatskih tvrtki prate ova takmičenje kao i veliki broj pre-mootova u cijelom svijetu te se na taj način uspješnim učesnicima otvaraju izvanredne mogućnosti za njihovu daljnju karijeru.
Od bosanskohercegovačkih univerziteta prvi je na ovom takmičenju učestvovao Univerzitet u Sarajevu (2010/11), a onda su se pridružili univerziteti iz Zenice, Banje Luke, Mostara i Tuzle.
Potencijal studenata iz Bosne i Hercegovine prepoznali su američki univerziteti, kao i Vlada SAD-a. Nastup studenata u Beču, boravak od deset dana u Beču, višemjesečne pripreme i treninzi ne bi bili mogući bez pomoći CLDP-a (Commercial Law Development Program) koji djeluje pod pokroviteljstvom Vlade SAD-a.
Budući da je riječ o zahtjevnom takmičenju, studente i univerzitete podržavaju i drugi. Sarajevski Pravni fakultet je imao do sada podršku od Notarske komore Federacije BiH, Triglav osiguranja, ASA Špeda, Addiko banke, advokatskih ureda itd. Međutim, s obzirom na novi trezorski način finansiranja visokog obrazovanja, postaje sve teže primiti i realizirati donacije, što u Kantonu Sarajevo ozbiljno ugrožava učešće studenata na ovom i sličnim takmičenjima. Smije li ovim talentiranim i vrijednim ljudima to biti prepreka?
Izvor: Klix.ba