Dvodnevni skup u Novom Sadu okupio rektore Zapadnog Balkana
Prvi Rektorski forum Zapadnog Balkana svečano je otvoren u ponedjeljak 24. septembra 2018. godine u Rektoratu Univerziteta u Novom Sadu. Kao što je najavljeno na međunarodnoj konferenciji The path is the goal: Convergence, Cohesion and Cooperation in South East Europe, koja je u okviru Berlinskog procesa održana krajem maja 2018. godine u Rimu u Italijanskoj akademiji nauka (Accademia nazionale dei lincei), Univerzitet u Novom Sadu je organizirao ovaj dvodnevni skup pod radnim nazivom Nauka i visoko obrazovanje na Zapadnom Balkanu – stanje i perspektive. Na Forumu učestvuje oko trideset rektora univerziteta iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Makedonije, Albanije, Hrvatske i Slovenije, te predstavnik Njemačke akademije nauka Leopoldina.
Pozdravnim obraćanjem i uvodnim izlaganjem o temi Nauka i visoko obrazovanje u zemljama Zapadnog Balkana skup je otvorio prof. dr. Dušan Nikolić, rektor Univerziteta u Novom Sadu.
Očekuje se da će studiozno pripremljena uvodna izlaganja i otvorene diskusije u okviru Foruma omogućiti objektivan, potpun i jasan uvid u probleme i izazove sa kojima se suočava region u navedenim oblastima, ali i u njegov potencijal i vrhunske rezultate koji se često zanemaruju ili neosnovano osporavaju od institucija iz drugih dijelova Evrope i svijeta.
Kroz četiri sesije bit će predstavljeno deset izlaganja predstavnika univerziteta iz regiona. Prvog dana Foruma održane su dvije sesije pod nazivima Nauka u zemljama Zapadnog Balkana i Visoko obrazovanje u zemljama Zapadnog Balkana. U okviru prve sesije prof. dr. Vladimir Bumbaširević, rektor Univerziteta u Beogradu, govorio je o temi Nauka u zemljama Zapadnog Balkana: Da li je entuzijazam dovoljan, a prof. dr. Miljenko Šimparga, prorektor Sveučilišta u Zagrebu, tematizirao je istraživanja i inovacije u evropskom kontekstu.
Univerzitet u Sarajevu na ovom značajnom skupu predstavlja rektor prof. dr. Rifat Škrijelj koji je u okviru druge sesije imao izlaganje o temi Autonomija i finansiranje univerziteta. Također, u okviru druge sesije izlagala je i prof. dr. Biljana Antunović, prorektorica Univerziteta u Banjoj Luci, koja je govorila o temi Internacionalizacija nauke i obrazovanja – primjer Univerziteta u Banjoj Luci.
Forum treba omogućiti uzajamno upoznavanje i stvaranje uvjeta za zajedničko jačanje kapaciteta u okviru regiona intenziviranjem mobilnosti, zajedničkom nabavkom opreme i publikacija, zajedničkim naučnoistraživačkim i razvojnim projektima, uvođenjem zajedničkih studijskih programa i dr.
Drugog dana Foruma bit će održane još dvije sesije pod nazivima Međuinstitucionalna saradnja i zajednička izgradnja kapaciteta i Saradnja sa institucijama izvan regiona, u okviru kojih će biti predstavljena sljedeća izlaganja:
• prof. dr. Igor Papič, rektor Univerziteta u Ljubljani, „Evropske univerzitetske mreže: Koje su prednosti za naš region“,
• prof. dr. Nikola Jankulovski, rektor Univerziteta „Sv. Ćirilo i Metodije“ u Skoplju, „Međuinstitucionalna saradnja i zajednička izgradnja kapaciteta“,
• prof. dr. Danilo Nikolić, rektor Univerziteta Crne Gore, „Međuinstitucionalna saradnja“,
• dr. Gentiana Kera, prorektorica Univerziteta u Tirani, „Strategija internacionalizacije: prakse Univerziteta u Tirani i izazovi za budućnost“,
• prof. dr. Zoran Ren, prorektor Univerziteta u Mariboru, „Međuinstitucionalna saradnja u okviru projekta inicijative otvorenih inovativnih tehnologija u dunavskom regionu“,
• gospodin Lucian Brujan, Odjel za međunarodne odnose Njemačke akademije nauka Leopoldina, „Berlinski proces“.
Dio Foruma će biti posvećen inicijativama koje su pokrenule druge institucije u namjeri da podrže razvoj nauke i visokog obrazovanja na prostoru Zapadnog Balkana. U tom kontekstu posebno će biti riječi o Berlinskom procesu i tzv. Jagelonskoj inicijativi.
U čast održavanja prvog Rektorskog foruma Zapadnog Balkana u zgradi Rektorata Univerziteta u Novom Sadu bit će upriličen svečani koncert na kojem će nastupiti mladi pijanisti iz regiona.
Na koncertu će nastupiti studenti univerziteta u Zagrebu, Sarajevu, Beogradu i Novom Sadu. Tom prilikom učesnicima prvog Rektorskog foruma Zapadnog Balkana predstavit će se: Helena Herman, studentica Muzičke akademije Sveučilišta u Zagrebu, Lejla Nurković, studentica Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, Viktor Radić, student Fakulteta muzičke umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, i Ivana Damjanov, studentica Akademije umetnosti Univerziteta u Novom Sadu. Program će obuhvatiti kompozicije Ravela, Mesijana, Šuberta, Lista i Korsakova.
Detaljnije informacije o skupu dostupne su na veb-stranici Rektorskog foruma Zapadnog Balkana: www.rfwb.uns.ac.rs.