Održan IQPharm Završni simpozij
Završni simpozij Erasmus+ projekta za podizanje kapaciteta u visokom obrazovanju "Innovating quality assessment tools for pharmacy studies in Bosnia and Herzegovina" (IQPharm), čiji je koordinator Univerzitet u Sarajevu održan je u periodu 01.-03.12.2023. godine u Hotelu Hills u Sarajevu.
Simpozij je bio hibridni događaj, vrlo interaktivan, kako sa učesnicima koji su bili prisutni uživo, tako i sa onima koji su događaj pratili online. Događaj je bio posjećen od strane velikog broja magistara farmacije iz cijele Bosne i Hercegovine iz svih oblasti farmacije, a bili su prisutni brojni članovi akademskog osoblja ne samo iz partnerskih institucija, već i drugih univerziteta u Bosni i Hercegovini, te studenti, kojih se najviše i tiču promjene u podizanju standarda visokog obrazovanja farmaceuta u našoj zemlji, koje donosi ovaj projekt.
IQPharm je projekat od nacionalnog značaja fokusiran na podizanje kvaliteta i modernizaciju studija farmacije na javnim univerzitetima u Bosni i Hercegovini. Nakon tri godine implementacije aktivnosti IQPharm projekta, na ovom Završnom predstavljeni su rezultati ovog trogodišnjeg rada i utjecaj Projekta na obrazovanje farmaceuta u Bosni i Hercegovini, kroz predavanja, ali i niz radionica i panel diskusija.
Na ceremoniji otvaranja obratile su se riječima podrške brojne uvažene zvanice, a nakon toga je uslijedio prikaz rezultata projekta, kojeg je predstavio koordinator, prof. dr. Tamer Bego.
U subotu, 02.12.2023. godine predavači Regina Tischtau, Dr. Theo Ryan i Mate Portolan, mag.pharm. su vrlo interesantnim predavanjima predstavili put od studenta do magistra farmacije u zemljama Europske Unije (Njemačkoj, Irskoj i Hrvatskoj), te uloge univerziteta i regulatornih tijela u ovim procesima. Uslijedila je vrlo zanimljiva panel diskusija o farmaciji u zemljama regiona i usporedba sa Europskom Unijom.
Najvažnije testove u osiguranju kvaliteta obrazovanja magistara farmacije uvedeni IQPharm projektom, Objektivno strukturirano kliničko ispitivanje (OSCE) i Test retencije znanja (KREF) predstavili su predstavnici partnerskih institucija, prof. dr. Darko Modun sa Sveučilišta u Splitu i prof. dr. Zoran Komazec te prof. dr. Veljko Krstonošić sa Univerziteta u Novom Sadu. Nakon ovoga, uslijedile su i radionice na kojima je prikazano kako se ovi testovi izrađuju, a zatim i takmičenje studenata partnerskih univerziteta. Studenti su se takmičili u miješanim timovima, a jako smo ponosni na njihovo pokazano znanje, kao i hrabrost u učešću u novim oblicima testiranja.
U nedjelju, 03.12.2023. godine interaktivnom radionicom su predstavljeni slobodni moduli i mikroakreditivi, kao novi oblici nastave, kako za studente cikličnog obrazovanja, tako i za kolege u programima cjeloživotnog učenja. Zatim je na vrlo zanimljiv način predstavljena EE-platforma za menadžment i monitoring stručne prakse.
Uslijedila je vrlo značajna panel diskusija o sadašnjem stanju i potrebnim promjenama zakonske regulative u procesima dobivanja licence za samostalan rad magistara farmacije sa uvaženim učesnicima iz oba bosanskohercegovačka entiteta. Završna radionica je bila World Cafe, gdje su učesnici diskutovali o značajnim budućim koracima, te su doneseni i bitni zaključci za održivost i unaprjeđenje rezultata postignutih IQPharm projektom.
Zahvalni smo našim partnerima na aktivnom učešću u procesima napretka u podizanju kvaliteta obrazovanja magistara farmacije na javnim univerzitetima u Bosni i Hercegovini. Također, vrlo smo ponosni na podršku velikog broja pridruženih partnera, koji su dali vrlo značajan doprinos u postizanju zacrtanih ciljeva IQPharm projekta.
Više o projektu se može saznati na https://erasmus-iqpharm.com/