Biblioteka Univerziteta u Sarajevu: Pogledajte kako napreduje najveća poslijeratna investicija u univerzitetsku infrastrukturu (VIDEO)
Projekat izgradnje i opremanja Univerzitetske biblioteke Univerziteta u Sarajevu, zahvaljujući grantu Kraljevine Saudijske Arabije putem Saudijskog fonda za razvoj, najveća je poslijeratna investicija u univerzitetsku infrastrukturu čijom će realizacijom Univerzitet u Sarajevu postati vlasnikom najljepšeg bibliotečkog zdanja na Balkanu, koje će, osim svog nesumnjivog društvenog i kulturnog značaja, biti upamćeno i kao simbolično obilježje prijateljskih odnosa Bosne i Hercegovine i Kraljevine Saudijske Arabije.
U posljednjih nekoliko godina, Univerzitet u Sarajevu je prošao kroz proces pravne integracije, što je uslovilo da prostorna integracija i optimizacija, te izgradnja zajedničkih sadržaja, postane jedan od najvažnijih strateških ciljeva.
Ovaj proces prostorne integracije simbolički počinje izgradnjom Univerzitetske biblioteke, kao simbola naše vizije bolje budućnosti i posvećenosti izgradnji održivog i modernog univerzitetskog kampusa po uzoru na slične u razvijenim zemljama.
Poseban cilj izgradnje pomenute biblioteke je da se oživi funkcija postojećih biblioteka i centralizira postojeća bibliotečka građa, što bi doprinijelo povećanju kvalitete obrazovanja, razmjene podataka, usponu istraživačke djelatnosti i slično.
Nova biblioteka se gradi iz granta Kraljevine Saudijske Arabije, putem Saudijskog Fonda za Razvoj, na parceli uz ulicu Roberta C. Frasure u skladu sa postojećim regulacionim planom.
Arhitektura Biblioteke Univerziteta u Sarajevu zasniva se na simbiozi ljudi, prirode, kulture i tehnologije sa njenim prirodnim i urbanim okruženjem.
Zgrada biblioteke ima bruto građevinsku površinu od 15.000 m2 sa 3 sprata iznad i dva ispod zemlje. Ulazna partija uz 6 otvorenih galerija čitaonica, i pripadajuće podzemne etaže, čini 7 programskih i prostornih elemenata Univerzitetske biblioteke. Pomenuti programski i prostorni elementi su preneseni na krovnu konstrukciju koja se sastoji od 7 piramidalnih krovova sa 7 kružnih svjetlarnika, koji su geometrijski organizovani unutar kvadratne osnove objekta. Posjetioci biblioteke se tako pozivaju za simboličko putovanje kroz učenje i posvećenosti znanju, koje vodi do prosvjetljenja simboliziranog u nebeskom svijetlu – simboličnom putu koji vodi do samospoznaje kroz „7 nebeskih svodova“.
Trenutno stanje na gradilištu pokazuje značajan napredak: završeno je betoniranje temeljne ploče i stropa suterena u jednom dijelu zgrade. Trenutno se betoniraju zidovi na prvom podzemnom nivou (-1) u jednom dijelu zgrade, kao i zidovi na drugom podzemnom nivou (-2) u drugom dijelu. Sljedeći korak je betoniranje zidova na drugom podzemnom nivou (-2) u trećem dijelu zgrade.
Pogledajte time lapse video koji prikazuje napredak u izgradnji od februara do danas i doživite dinamični razvoj ovog izuzetnog projekta!