U Olovu održana promocija izdanja Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu
U petak, 18. marta 2022. godine, u novim prostorijama Gradske biblioteke u Olovu upriličena je promocija novih publikacija Instituta za historiju Univerziteta u Sarajevu. Promociju je uživo prenosio Radio Olovo.
Na početku programa Institut je kratko predstavio dr. Sedad Bešlija, direktor.
Potom je moderatorica promocije g. Sanela Kaikčija dala riječ dr. Elmedini Duranović, naučnoj saradnici u Institutu koja je govorila o tri izdanja koja se odnose na srednjovjekovni period bosanske historije (Enes Dedić, Bosansko Kraljevstvo i Srpska Despotovina 1402-1459, Adis Zilić, Radivojevići – Vlatkovići vlastela Humske zemlje i Krajine, Esad Kurtović, Almir Peco, Izvori za historiju srednjovjekovne Bosne (Ispisi iz knjiga notarijata Državnog arhiva u Dubrovniku 1370-1529) I-III.).
Dr. Bešlija je kratko predstavio Zbornik radova Uloga i značaj Gazi Husrev-bega u historiji Bosne i Hercegovine, zatim posthumno objavljenju knjigu rahmetli Kemala Bašića, Zvornički sandžak u XVII stoljeću i monografiju Hane Younis, Biti kadija u kršćanskom carstvu: Rad i osoblje šerijatskih sudova u Bosni i Hercegovini 1878-1914.
Magistar Ajdin Muhedinović, viši stručni saradnik u Institutu predstavio je knjigu Enesa Omerovića, Nacionalne manjine u Bosni i Hercegovini (1918-1941) te monografiju Sonje Dujmović Pod okriljem države. Istorija djetinjstva u Bosni i Hercegovini 1878-1941. godine.
Na kraju promocije dr. Enes Omerović, viši naučni saradnik u Institutu detaljno je predstavio dva izdanja iz edicije Memoari koje je uredio zajedno s poljskim kolegom Tomaszom J. Lisom i to: O. Marcin Czermiński, Poljske kolonije u Bosni: Uspomene iz misije godine 1902. i odabrana pisma te Aleksandar Jabłonowski, Kroz Hercegovinu.
Posjetioci promocije su, osim navedenih naslova, imali priliku pogledati i za sebe odabrati i ostale institutske publikacije.
Direktor Instituta za historiju je Gradskoj biblioteci u Olovu poklonio set institutskih izdanja kako bi se šira čitalačka publika u Olovu upoznala sa radom Instituta i imala priliku čitati vrijedna i zanimljiva naučna djela iz bosanskohercegovačke historiografije.