70 godina Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Prigodna riječ prof. dr. Muhameda Dželilovića, dekana Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, u povodu 70 godina Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu:
Poštovane kolegice i kolege, drage studentice i studenti i svi vi prijatelji Filozofskog fakulteta iz Bosne i Hercegovine i brojnih zemalja svijeta!
Pripala mi je čast da nam svima čestitam sedamdeseti rođendan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i da, nažalost, u teškom periodu pandemije i u ovoj formi obraćanja sumiram ono što su njegova postignuća i njegov doprinos našem ukupnom društvenom razvoju u proteklih sedam decenija. Bilo je zamišljeno da o tome mnogo više govore i pišu drugi, da se sedamdeseti rođendan obilježi nizom manifestacija i susreta, svečanom akademijom, promocijom monografije i kratkog filma. Planirali smo pritom da se, prije svega, prisjetimo ljudi koji su utemeljili Filozofski fakultet, onih koji su razvili njegove prve studijske programe, kreirali smjernice budućeg razvoja i profilirali naučne i druge vrijednosti koje su bitno utjecale na naše društvo i njegove vrijednosne sisteme. Dalje, mnogo se značajnih historijskih događaja i promjena u prethodnom periodu zbilo, događaja koje nije lako ni vrednovati niti koliko-toliko objektivno sagledati, a među nama ima još živih i aktivnih učesnika navedenih procesa, koji su trebali iz prve ruke o tome svjedočiti. Te promjene nisu uvijek bile samo napredak već su značile i stagnaciju, ponekad čak i surovu, fizičku i duhovnu, devastaciju institucija nauke i obrazovanja. Ne manje značajne bile su i društvene promjene u ovom razdoblju jer smo svjedoci da se srušio sistem u kome je Fakultet osnovan, a novi se, u drugom vremenu i globalnom kontekstu, gradi mukotrpno, na neizvjestan, složen i bitno drugačiji način. U navedenom periodu, u svakom od tih velikih historijskih zaokreta, naš fakultet je nastojao i nastoji odgovoriti svojoj društvenoj funkciji i svrsi, krećući se ususret savremenim potrebama naših studenata na naučnom i nastavnom polju. Nastojao je ostati nositelj ideje svega onoga što je dobro za čovjeka, za obrazovni sistem i kompletnu društvenu zajednicu Bosne i Hercegovine, objedinjujući u sebi humanističke, društvene i umjetničke discipline koje se izučavaju, međusobno prožimaju i nastoje biti prva linija u odbrani univerzalnih ljudskih vrijednosti. Bio je i ostao „duhovno srce“ Univerziteta u Sarajevu.
O tome i mnogo toga drugog što čini historijat ovog fakulteta trebalo je biti riječi na planiranoj svečanosti obilježavanja ovog jubileja. No, nažalost, zbog pandemije i poštivanja sada već vrlo strogih i opravdanih epidemioloških mjera bili smo prisiljeni odgoditi tu manifestaciju za neko sigurnije, „postpandemijsko“ vrijeme, koje će, siguran sam, donijeti neke nove izazove za sve nas.
Obilježavanje godišnjice predstavlja znak kontinuiteta i trajnosti jedne institucije. Sedamdeset godina Filozofskog fakulteta potvrda je vrijednosti znanja i obrazovanja i njegovog značenja za državu, društvenu zajednicu, njenu kulturu i historiju. Posebno u zemlji čiji je historijski usud – diskontinuitet. Sa ove (u odnosu na velike evropske i svjetske univerzitete vrlo kratke) vremenske distance moglo bi se reći da je nemjerljiv doprinos Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu razvoju obrazovanju i nauke u Bosni i Hercegovini, ali i mnogo, mnogo šire.
Na Filozofskom fakultetu izrasli su izuzetni naučnici, umjetnici i stručnjaci, afirmirani profesori i akademici iz spomenutih naučnih i umjetničkih grupacija. Očekujemo s razlogom da će se ovaj kontinuitet nastaviti i u budućnosti. Iz našeg naučnog i nastavnog potencijala moguće je pokrenuti inicijative, pronaći nova i inovativna rješenja za brojne nagomilane probleme ne samo one u oblasti obrazovanja nego i društvu uopšte. Nije moguće u jednom kratkom podsjećanju prikazati sve dimenzije djelovanja ove institucije koje se ogledaju u onome što su sobom ponijele generacije studenata sa Filozofskog fakulteta, a zatim darivale kao kapitalne priloge našoj nauci i umjetnosti. Ti efekti vidljivi su posvuda, pa imamo pravo reći da je malo trajnijih i utjecajnijih institucija od našeg fakulteta, institucija koje svjedoče i doprinose izdržljivosti, vitalnosti ovog društva i bude nadu u njegov razvoj u budućnosti uprkos svim trenutnim nedaćama. Izraženo u brojkama, to bi izgledalo ovako: za ovih 70 godina su na Filozofski fakultet, na sva tri ciklusa studija (u različitim formatima), upisana 58.674 studenta. Diplomiralo je nešto više od 17.640, magistriralo 592, a doktoriralo 386 kandidata. Trenutno u procesu studiranja na sva tri nivoa studija imamo preko 2.000 studenata, a proces upisa novih studenata i dalje traje. Na početku 2020/2021. akademske godine aktivno je 147 studijskih programa prvog i drugog ciklusa studija na 13 odsjeka i dvije samostalne katedre od kojih je Katedra za arheologiju ispunila sve uvjete i očekuje se okončanje procedure njenog prerastanja u odsjek…
Nastavak prigodne riječi prof. dr. Muhameda Dželilovića možete pročitati OVDJE.