Na Univerzitetu u Sarajevu održana radionica o jačanju učinkovitog sudjelovanja i interakcije studenata u visokom obrazovanju u BiH
Radionica o temi „Jačanje učinkovitog sudjelovanja i interakcije studenata u visokom obrazovanju u BiH“, koju je organizirala HERE grupa BiH (High Education Reform Expert group of BiH) u saradnji sa Ministarstvom civilnih poslova BiH i Nacionalnim Erasmus+ uredom u BiH, održana je u četvrtak 16. maja 2019. godine u Rektoratu Univerziteta u Sarajevu (Obala Kulina bana 7/II).
U ime rektora Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifata Škrijelja učesnike radionice je pozdravila prorektorica za nastavu i studentska pitanja prof. dr. Aida Hodžić, naglasivši da se organizacijom ovog skupa oslikava samo dio napora Univerziteta u Sarajevu da pomogne studentskoj zajednici da postane aktivan i efikasan protagonista reforme, modernizacije i unapređenja akademskog obrazovanja u Bosni i Hercegovini. U ime Ministarstva civilnih poslova BiH prisutnima se obratila gospođa Aida Durić, šefica Odsjeka za evropske integracije i međunarodnu saradnju, a radionicu je moderirala prof. dr. Aleksandra Nikolić, prorektorica za međunarodnu saradnju UNSA i članica HERE grupe BiH.
Prve dvije sesije radionice učesnici su imali priliku čuti izlaganja pozvanog predavača Eve Lewis, direktorice SPARQS-a (Student Partnership in Quality, Scotland), koja je govorila o učešću studenata u akademskom životu, upravljanju i donošenju odluka, ulozi studenata i studentskih organizacija u procesima reforme visokog obrazovanja i studentskim iskustvima u EU i susjednim zemljama u poboljšanju studentskog učešća u akademskom životu. Također, osvrnula se i na nacionalne studentske organizacije, odnosno na ulogu i način osnivanja studentskih organizacija, njihovu saradnju sa visokoškolskim ustanovama i utjecaj na procese donošenja odluka iz evropske perspektive i perspektive Evropske asocijacije studenata (ESU).
Tema treće sesije bila je „Studentsko reprezentativno tijelo u Bosni i Hercegovini – stvarne mogućnosti ili novi izazovi?“, a u okviru četvrte sesije razmatrana je tema „Socijalna dimenzija – kako ostvariti jednake mogućnosti za sve kategorije studenata“.