Promovirane knjige iz edicije Posebna izdanja Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu
U prostorijama Bošnjačkog instituta u ponedjeljak 22. aprila 2019. godine održana je promocija dviju novih knjiga iz edicije Posebna izdanja Orijentalnog instituta Univerziteta u Sarajevu. Riječ je o knjigama Uvod u historiju i teoriju poetske forme mesnevija na turskom jeziku dr. Amine Šiljak-Jesenković i Kaside bosanskih pjesnika na arapskom jeziku dr. Dželile Babović.
O knjizi dr. Šiljak-Jesenković govorili su ddr. Adnan Kadrić, direktor Orijentalnog instituta, i doc. dr. Ahmed Zildžić, docent na Odsjeku za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu. Kako je u izlaganju promotora istaknuto, knjiga Uvod u historiju i teoriju poetske forme mesnevija na turskom jeziku nudi dijahronijski presjek kroz historiju pjesničke forme mesnevija na turskom jeziku te sinhronijski uvid u poetičke aspekte i semantiku ljubavnih mesnevija u periodu od 14. do 19. stoljeća. Mesnevija kao književna forma divanske poezije predstavlja jednu od najznačajnijih književnih formi u divanskoj poeziji. Autorica postavlja opći okvir i ukazuje na mjesto i razvoj ove forme u književnosti na turskom jeziku, na njezinu tematsku klasifikaciju, formalnu strukturu i zadate tematske cjeline u uvodnim dijelovima mesnevija, a potom izdvaja djela koja tematiziraju ljubav i kroz propovsku analizu ovoga žanra uvodi u semiotiku hiperteksta – govora o istinskoj ljubavi.
Knjigu dr. Babović predstavili su prof. dr. Munir Mujić, profesor na Katedri arapskog jezika i književnosti Odsjeka za orijentalnu filologiju Filozofskog fakulteta u Sarajevu, i dr. Berin Bajrić, naučni saradnik iz oblasti arabistike na Orijentalnom institutu Univerziteta u Sarajevu. Knjiga Kaside bosanskih pjesnika na arapskom jeziku predstavlja zanimljivu multidisciplinarnu studiju o poeziji koju su pisali pjesnici porijeklom iz Bosne i Hercegovine na arapskom jeziku u periodu od 16. do 18. stoljeća. Poetski korpus koji je predmet ove studije autorica kompetentno uvodi u opći kontekst, u poetološki sistem antičke arabljanske, klasične orijentalno-islamske književnosti i starije bošnjačke književnosti na orijentalnim jezicima.