Održana završna konferencija projekta STINT
Od 3. do 4. aprila 2019. godine na Ekonomskom fakultetu Univerziteta u Istočnom Sarajevu, dislocirana nastava u Brčkom, održana je završna konferencija Erasmus+ projekta „Jačanje internacionalizacije u bh. visokom obrazovanju”. Projekat STINT je rađen u okviru programske oblasti Erasmus+ programa, ključna aktivnost – jačanje kapaciteta u visokom obrazovanju (Capacity Building in the field of Higer Education). Nosioci projekta su bili KU Leuven iz Belgije i Univerzitet u Istočnom Sarajevu. Pored koordinatora projekta iz Belgije, učesnici iz Evropske unije su bili i Politehnički univerzitet iz Porta, Portugal (Instituto Politehnico Porto) i Univerzitet Buckinghamshire New University iz Londona (Velika Britanija). Iz Bosne i Hercegovine su učestvovali sljedeći partneri u projektu: svih osam javnih univerziteta, Agencija za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta (HEA BIH), Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke, Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske, Centar za informiranje i priznavanje dokumenata iz oblasti visokog obrazovanja iz Mostara i Agencija za akreditaciju visokoškolskih ustanova Republike Srpske.
Na konferenciji su predstavljeni rezultati rada svih partnera, gdje je naglasak bio na postignutim uspješnim rezultatima implementacije zadataka u projektu. Svi javni univerziteti su definirali strategiju internacionalizacije za budući period, odredili indikatore na osnovu kojih će pratiti taj napredak, implementirali po četiri pilot-aktivnosti te proizveli niz promotivnih materijala i pravilnika, čime su učvršćeni temelji internacionalizacije na javnim univerzitetima u BiH za naredni period.
Ključni rezultati koji su postignuti ogledaju se još i u analizi stanja internacionalizacije u visokom obrazovanju, izradi strategija i modela za priznavanje kvalifikacija i njegovom usvajanju na univerzitetima, testiranju novih modela, edukaciji osoblja i opremanju univerziteta informatičkom opremom te izradi vodiča za ocjenu kvaliteta internacionalizacije.
Univerzitet u Sarajevu je na konferenciji predstavio svoje četiri pilot-aktivnosti: izrada priručnika o kreditnoj mobilnosti za prodekane i koordinatore, međunarodna sedmica obuke, održavanje radionica o kontakt-seminaru i video testimonials, kao i dokumente koje je uradio i usavršio kroz implementaciju ovog projekta: strategija internacionalizacije, pravilnik o mobilnosti, pravilnik o priznavanju, te vodiči kroz mobilnost za studente i osoblje, odnosno odgovorne osobe iz oblasti međunarodne saradnje na Univerzitetu u Sarajevu.