Promovirana knjiga „Porodica i rat“ autora prof. dr. Izeta Beridana
Promocija knjige „Porodica i rat“ autora prof. dr. Izeta Beridana upriličena je na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Sarajevu 27. novembra 2018. godine. Promociji su prisustvovali rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj, članovi Akademije nauka i umjetnosti BiH, nastavnici i saradnici Fakulteta političkih nauka, bivši i sadašnji studenti Fakulteta, javne ličnosti te mnogobrojni prijatelji i porodica profesora Beridana.
Stručna stajališta o knjizi, kompleksnom procesu njene geneze, te samoj njenoj relevantnosti u kontekstu bh. postratnog društva iznijeli su akademik prof. dr. Slavo Kukić, prof. dr. Jusuf Žiga, prof. dr. Nerzuk Ćurak, te dekan Fakulteta političkih nauka prof. dr. Šaćir Filandra.
Knjiga „Porodica i rat“ nastala je kao finalni rezultat dugotrajnog, iscrpnog i kompleksnog istraživanja, ali i autorove ambicije da fenomen rata prevashodno osvijetli iz empirijski i teorijski utemeljenog aspekta. Akademik Kukić, jedan od recenzenata knjige, akcentirao je činjenicu da je autora stjecaj historijskih okolnosti primorao da fenomen rata neposrednije tretira u kontekstu dešavanja u okviru BiH i regiona u periodu 1991–1995. Govoreći u tom kontekstu, istaknuo je dvije esencijalne etape u nastanku ove knjige: prvu koja se veže za spomenuti period ratnih dešavanja, te drugu koja se referira na objavljene podatke popisa stanovništva 2013. godine.
U cilju traganja za korelacijom između pojmova porodice i rata, prof. Beridan je, analitički pristupivši ovim društvenim fenomenima, obradio i pitanje svojevrsne transformacije elementarne funkcije porodice u ratu i nakon njega. Recenzenti knjige su u okviru svojih izlaganja naročito naglasili kako „Porodica i rat“ ne predstavlja isključivo naučno relevantnu već za bh. društvo izrazito aktuelnu i značajnu studiju prvenstveno zbog neosporne činjenice da je porodica fundament bez kojeg funkcioniranje ovakvog tipa društvene zajednice umnogome ne bi bilo ostvarivo.
Dekan Fakulteta političkih nauka prof. dr. Šaćir Filandra u prvi plan je istaknuo autorovu konceptualizaciju rata kao antihumanističkog fenomena, koji dokida temeljno ljudsko pravo – pravo na život. Naglasio je i kako vrijednost te znanstvena relevantnost ove knjige leže, prije svega, u njenoj endemičnosti. „Autor se bavi subjektivnom stranom odnosa rata i porodice na način da rat i stradanje porodice u njemu analizira kao antropološki fenomen. Beridan pitanje fizičkih i demografskih gubitaka u ratu demistificira, deinstitucionalizira i deetnicizira na način da akcentira ljudske gubitke kao gubitke u porodici, a ne u naciji ili u nekoj drugoj statističkoj društvenoj kategoriji“, kazao je Filandra.
Usljed postkapitalističkog transformiranja porodice u uvjetima liberalizacije svijeta i života kao i rastućeg trenda komunikacijske globalizacije, porodica umnogome gubi svoju tradicionalnu normativnu i odgojnu funkciju. Shodno svemu navedenom, „Porodicu i rat“ valja posmatrati kao činjenicu trajne vrijednosti koja na svojevrstan način predstavlja refleksiju i transformaciju bh. porodice, nastalu kao posljedica ratnih dešavanja na ovom području jer, kako upravo profesor Beridan ističe: „Knjiga je o ratu, ali je to knjiga sa višeznačnom antiratnom porukom.“