Drugi sastanak partnera u sklopu realizacije projekta „Sport against Violence and Exclusion“ (SAVE)
U sklopu realizacije Erasmus+ projekta pod nazivom „Sport against Violence and Exclusion“ (SAVE) Fakultet sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu, kao partner konzorcija SAVE, organizirao je drugi sastanak partnera SAVE konzorcija koji se održao u prostorijama Fakulteta 2. i 3. oktobra 2018. godine.
Sastanku su prisustvovali predstavnici / članovi projektnih timova SAVE projekta iz sljedećih institucija: Univerzitet sporta u Litvaniji (koordinator projekta), Univerzitet u Palermu, WUS Austrija, Kineziološki fakultet Sveučilišta u Splitu, Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Novom Sadu, CESIE Italija, DEFOIN Španija, LUSF Litvanija i Fakultet sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu kao domaćin i organizator sastanka.
Cilj partnerskog sastanka je bilo predstavljanje do sada završenih projektnih aktivnosti i planiranje aktivnosti koje slijede, u sklopu čega su članovi projektnog tima Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu predstavili završeni prvi paket za koji je Fakultet bio i vodeći partner, a to je Desk Analysis and Needs Assessment. Ovaj uspješno završeni paket je podrazumijevao sedam analiza trenutnog stanja iz država partnera konzorcija i sedam fokus grupa. Ovim je Univerzitet u Sarajevu uspješno ispunio svoju ulogu vodećeg partnera, te postavio temelj za sve naredne aktivnosti i projektna istraživanja.
„Sportom protiv nasilja i isključenosti“ je četvrti po redu Erasmus+ projekat koji Univerzitet u Sarajevu uspješno implementira uz pomoć projektnih timova sa Fakulteta sporta i tjelesnog odgoja Univerziteta u Sarajevu, te je dovoljno reći da je kao visokoškolska institucija Univerzitet u Sarajevu zasigurno lider po broju Erasmus+ sport-projekata u Bosni i Hercegovini.
Glavni ciljevi SAVE projekta su:
- definiranje kompetencija neophodnih za predviđanje i sprečavanje nasilja, isključenosti i nedostatka tolerancije kroz sport, a pri čemu se sport tretira kao svojevrstan alat za rješavanje sukoba,
- rješavanje sukoba kao dio budućeg plana i programa na univerzitetima i programima cjeloživotnog učenja,
- izgradnja kapaciteta obrazovnih institucija u sportu kako bi učinkovito upravljale alatima rješavanja sukoba.