Na Fakultetu političkih nauka UNSA promovirana knjiga “Vaninstitucionalna politika: institucije i novi politički akteri” autora prof. dr. Elvisa Fejzića
Na Fakultet političkih nauka Univerziteta u Sarajevu održana je promocija knjige “Vaninstitucionalna politika: institucije i novi politički akteri” autora prof. dr. Elvisa Fejzića. O knjizi su govorili prof. dr. Elmir Sadiković, koji je ujedno pročitao i recenziju knjige nedavno preminulog profesora emeritusa Esada Zgodica, te prof. dr. Sead Turčalo. Promociju je moderiralo nekoliko najboljih studenata master programa “Upravljanje državom” i ovogodišnjih dobitnika zlatnih i srebrenih značaka UNSA Ilma Garankić, Damir Mahmutović, Lejla Burgić i Belmin Delić.
Centralna tema knjige je kontrast između institucionalne politike, koju karakterišu tradicionalni državni i birokratski okviri, i vaninstitucionalne politike, koja obuhvata aktivnosti organizacija civilnog društva, društvenih pokreta i ekonomskih udruženja. Fejzić artikuliše stav da, iako vaninstitucionalnoj politici često nedostaje demokratski potencijal i može ugroziti efikasnost institucionalne politike, ona takođe predstavlja ključni aspekt demokratskog procesa.
Knjiga pruža sveobuhvatnu teorijsku analizu u različitim oblastima političkih nauka, kao što su politička teorija, državni modeli, teorije globalizacije i politička psihologija, naglašavajući važnost razumijevanja različitih, ali međusobno povezanih uloga i institucionalnih i vaninstitucionalnih aktera u oblikovanju političkih programa i procesa donošenja odluka.
Politički kontekst rada uokviren je ideologijama anarhizma, liberalizma i konstitucionalizma, suprotstavljajući ih pojavi vaninstitucionalnih političkih aktera. Posebno je značajna analiza građanskih strategija u vaninstitucionalnoj politici, koja ističe korelaciju i manipulaciju između državne vlasti i građanstva.
Izvanredna karakteristika Fejzićevog rada je sinteza i istraživanje alternativa poput antipolitike, agonizma i alterpolitike, ključnih za razumijevanje sadašnje i buduće putanje političkog diskursa i djelovanja, posebno u kontekstu turboglobaliziranog svijeta.
Fejzićeva knjiga nije samo teorijsko istraživanje već i kritička analiza različitih koncepata političke moći, suverene uloge ljudi u demokratskim režimima i odgovarajućih ideoloških svjetonazora, služeći kao vitalni resurs za razumijevanje složenog i slojevitog političkog procesa u demokratskim državama.
Ova knjiga je vrijedan doprinos polju političkih nauka, nudeći nijansirano razumijevanje složenosti i međuzavisnosti u modernim demokratskim sistemima. Ona izaziva čitaoce da razmotre prirodu političke moći i učešća u razvoju u doba globalizacije i nudi pronicljive perspektive o budućoj putanji demokratskog upravljanja.