Farmaceutski fakultet UNSA | Rezultati objavljenih naučnoistraživačkih radova
1. Članak (Original scientific paper): „Micro-and Macroelements Content and Health Risk Assessment of Morchella esculenta and Lactarius piperatus from Bosnia and Herzegovina“
Autori: Mirsada Salihović, Mirha Pazalja, Selma Špirtović-Halilović, Elma Veljović, Melita Huremović, Majda Srabović
Adresa mrežnog mjesta:http://silverstripe.fkit.hr/kui/assets/Uploads/7-457-464-KUI-07-08-2022.pdf
Značaj naučno-istraživačkog postignuća:
Sadržaj mikro i makroelemenata u sušenim divljim jestivim gljivama Morchella esculenta i Lactarius piperatus prikupljenim u Bosni i Hercegovini određen je tehnikom ICP-OES (induktivno spregnuta plazma s optičkom emisijskom spektrometrijom).U ovom radu procijenjeni su potencijalni zdravstveni rizici teških metala, a kvocijent ciljane opasnosti (THQ) za As, Cd, Pb, Cu, Zn, Ni i Cr u ispitivanim gljivama bio je niži od sigurnosne razine. Prema rezultatima istraživanja, divlje jestive gljive M. esculenta i L. piperatus, zbog svojih povoljnih karakteristika, mogle bi se upotrebljavati u ljudskoj prehrani. Podatci o akumuliranosti teških metala u ispitivanim gljivama pokazali su da su sabirne površine ekološki prihvatljive, a gljive sigurne za jelo.
2. Članak (Original scientific paper): „Antioxidant Activity of Watermelon Seeds Determined by DPPH Assay“
Autori: Mirsada Salihović, Mirha Pazalja, Atifa Ajanović
Adresa mrežnog mjesta:http://silverstripe.fkit.hr/kui/assets/Uploads/4-295-300-KUI-05-06-2022.pdf
Značaj naučno-istraživačkog postignuća:
Svrha ovog istraživanja bila je procijeniti antioksidativno djelovanje ekstrakata svježih sjemenki lubenice uzgojenih u Hrvatskoj i Grčkoj. Ekstrakti su pripremljeni dvjema metodama: Soxhletovom metodom i maceracijom. Maseni udjeli ekstrakta dobiveni maceracijom niži su od onih dobivenih Soxhletovom metodom. Antioksidacijski kapacitet ekstrakta svježih sjemenki lubenice određen je metodom DPPH (2,2-difenil-1-pikrilhidrazilni radikal).
Naslovna strana: